Je to úspěch! Lepší sever získalo o jeden mandát víc než Piráti v celé republice, říká senátor Jan Paparega

REGIONÁLNÍ GLOSA PAVLA VONDRÁČKA | V přízemí mosteckého hotelu Cascade se v sobotu večer mísily dvě odlišné skupiny lidí. Obě ale rády hrají. První, početnější skupinu tvořili účastníci projektu DeskOFFky, na němž se sešlo to nejlepší, co v české bublině hráčů stolních her něco znamená. V druhé skupině, která na rozdíl od hráčů deskovek neobsadila žádný salonek, ale venkovní terasu, byli kandidáti regionálního sdružení Lepší sever. To se již podruhé dostalo do krajského zastupitelstva Ústeckého kraje, přestože se jeho voliči nerekrutují z celého kraje, ale především z velkých městských aglomerací, které nesou výrazné stigma „špinavého průmyslu.“

Kdyby nebylo Mostu, Ústí nad Labem, Litvínova, Chomutova nebo Meziboří, skončil by Lepší sever hluboko pod pětiprocentní hranicí.

„Volební kampaň byla taková desková hra. Nechtěli jsme sázet na vymezování se proti dominantnímu ANO ani proti vládní koalici, ale striktně jsme upozorňovali na specifické problémy, které má Ústecký kraj,“ vysvětluje Jan Paparega, bývalý dlouholetý primátor Mostu a současný senátor v klubu ODS/TOP 09.

„Uspěli jsme i proto, že nejsme ideologičtí. Naše voliče nezajímá, zda jsme o pár centimetrů nalevo nebo napravo, protože oni řeší něco, co Pražáci, Budějovičáci nebo Liberečáci neznají: vyloučené lokality, obchod s chudobou, koncentraci Romů do novodobých ghett, hluk a nepořádek nebo obecnou bezpečnost v míře mnohonásobně větší než malé,“ vysvětluje Jan Paparega v křesle lobby hotelu Cascade. 

Ve štábu hnutí Lepší sever. Kandidáti kouří venku na terase, skromné občerstvení je nezajímá. Čekali šest mandátů, mají čtyři. Je to úspěch s lehkou hořkostí.

Mostecká hotelová ikona se kdysi, v časech československo-sovětského přátelství, jmenovala Murom, po dosud partnerském ruském městě. Před čtyřmi lety ji město Most za 81 milionů odkoupil do svého vlastnictví. 

Tento neobvyklý obchod nebyl primárně motivován ekonomicky, ale byl uzavřen právě z těch důvodů, které přispěly i k relativnímu úspěchu hnutí Lepší sever v krajských volbách – z důvodů bezpečnostních a z důvodů zachování křehkého společenského klidu ve městě. Hrozilo totiž, že se z hotelu stane další ubytovna pro nepřizpůsobivé, jako v nedalekém Litvínově.

Přestože Lepší sever je jedním z mála regionálních hnutí, které v krajských volbách uspělo, a přestože Jan Paparega to s jistým sarkasmem srovnává s celorepublikovým propadem parlamentní Pirátské strany, zároveň přiznává, že současný výsledek má i trochu hořkou příchuť: 

„Dopadli jsme stejně jako minule, tedy čtyři mandáty. Ukazuje se, že potřebujeme více výrazných osobností v jiných městech – jako jsou Teplice, Litoměřice nebo Děčín. Měli jsme sice vážné regionální téma, na které lidé slyší, ale bohužel tyhle volby byly částečně referendem o vládě, a tam nemůžeme moc konkurovat. Přesto mě ale překvapil velký úspěch ANO, a ještě více jsem překvapen ze zisku sedmi mandátů Starostů pro Ústecký kraj.“

Z Ústeckého kraje si celé Česko stále dělá popelnici, říká senátor Jan Paparega

Před krajskými volbami jsme v redakci INFO.CZ vyzpovídali kandidáty na hejtmany ze všech krajů. Téměř všechny kraje řeší stejné problémové situace až právě na Ústecký. Nikde jinde v republice se nezkoncentrovalo tolik negace plynoucí z transformace těžkého průmyslu, z útlumu těžby hnědého uhlí, z rozvrácené krajiny, nikde jinde nedošlo k tak naprosté výměně obyvatelstva nejen po válce, ale i v současnosti. 

Ústecký kraj se svými panelákovými opuštěnými sídlišti, s levnými byty a s vybydlenými periferiemi se stal popelnicí pro jiné kraje – sem se záměrně přesouvají problémoví občané, kteří se koncentrují do novodobých ghett. Řešení je vzdálené, nejisté a neurčité: když premiér Fiala nedávno opouštěl ústecké sídliště Mojžíř, rozloučil se ze zoufalými občany prázdnou slovní floskulí: „Tak se tu mějte hezky.“

Pohled z vrchu Číčov na Mostecko, jádro Ústeckého kraje. Z pohledu krajinářského je to bezesporu nejkrásnější a nejdramatičtější český region, ale z pohledu všedního lidského života to stále není to nejlepší místo k životu.

Udělat z Ústeckého kraje zase „hezké“ místo k životu je totiž nad síly nejen Lepšího severu, ale i všech úspěšných stran. Z krajinářského hlediska je to bezesporu nejhezčí a nejdramatičtějsí český kraj, ale z pohledu lidí prožívajících svůj osobní příběh ve městech uhelné pánve jsou to hodnoty nepříliš podstatné. 

„Je to trochu smůla, že v regionálních volbách rozhodovaly často důvody neregionální, tedy sympatie nebo antipatie k pražské vládě. Naštěstí ne všude, jak ukazuje příklad jihočeského Martina Kuby. Ten už po druhé ukázal, jak se to má dělat,“ myslí si lídr kandidátky Lepší sever Jan Paparega.

Do zastupitelstva Ústeckého kraje se dostalo šest subjektů, z toho je pět celorepublikových, včetně vítězného ANO. Jen regionální Lepší sever se nemůže opřít o pražskou centrálu. A již dnes večer začíná desková hra s názvem Koalice. Terasa hotelu Cascade se vyprázdnila, všichni odjeli hrát.

🔥🗞️ Přidejte si INFO.CZ do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Díky.

Vítězové a poražení krajských voleb: Hnutí ANO dominuje, Piráti pohořeli a Bartoš vyvodil důsledky

Brali téměř 25 milionů za mandáty, a to je teď pryč: Piráti budou brzy čelit provozním problémům

Vítězem voleb není jen Babiš, ale i Okamurova SPD a komunisté. Rodí se nová vládní koalice?

sinfin.digital