Z Ústeckého kraje si celé Česko stále dělá popelnici, říká senátor Jan Paparega

Audioverze

Osm let byl primátorem Mostu – města, které nemá obdobu v celé Evropě. Kdyby nebylo svévolně zbořeno, patřilo by mezi nejkrásnější česká města. Dnes Most, stejně jako celý Ústecký kraj, balancuje na hranici mezi ostrou, ale mizející minulostí, kterou vytvářely uhelné doly, elektrárny a chemičky a snad nadějnou, ale neurčitou budoucností. Senátor Jan Paparega a volební lídr hnutí Lepší Sever v podcastu vysvětluje, kde jsou největší problémy Ústeckého kraje, co lze změnit snadno a vlastními silami a co jde bez pomoci zbytku země zvládnout těžko.

Most je město postavené na zelené louce, sestavené především z paneláků, kterému nechybí velkolepost prostoru, ale chybí mu útulnost měst rostoucích po staletí. Je to město zcela vyrvané nejen z fyzických kořenů, ale i těch nehmotných, protože nikdo z jeho obyvatel zde nemůže odkazovat na rodinný příběh starší sto let. Poválečné vyhnání původních českých Němců připravilo prostor pro příchod desítek tisíc lidí nejen z vnitrozemí tehdejšího Československa, ale z mnoha dalších míst střední a východní Evropy.

Češi, Slováci, Maďaři a také Romové se zde přesto snaží žít a zapouštět své kořeny. Jde to velmi ztuha a těžce, drhne to, přesto se tento kdysi zcela průmyslový kolos pomalu sune dopředu. Obyvatelé zde řeší zcela jiné problémy než ve zbytku republiky a nad některými z nich oprávněně kroutí hlavou. A tak zatímco Pražané vážně řeší pro Mostečany legrační kauzy, jako je množství parkovacích balisetů nebo nepřiměřeně dlouhé zírání na ženy v metru a tramvajích, obyvatelé velkých měst Ústeckého kraje jsou konfrontováni s nebývale velkou mírou kriminality, fyzickým bordelem na ulicích, neustávajícím hlukem, ničením veřejných míst a malou pestrostí nabídky práce.

Politik a právník Jan Paparega je na rozdíl od politiků z Prahy nebo stabilních českých a moravských regionů muž praxe (stále má na starosti mosteckou městskou policii), dokázal proslulé mostecké romské ghetto přeměnit v místo, z něhož již nejde strach, a obecně pozvednout kvalitu života v Mostě a především se naučil nevyhýbat otázkám a pojmenovávat čistými termíny problémy. I v tomto podcastu jasně formuluje největší průsery Ústeckého kraje: nepodařená privatizace domů, parazitující spekulanti, nadměrný příchod problémových Romů, zneužívání dávek, macešský přístup Prahy k celému kraji, naivita spojená se zelenou energií, nejasně definovaná transformace kraje atd.

Podle něho celý Ústecký kraj teprve čekají ty největší změny spojené s útlumem uhlí a požadavky Green Dealu. Paparega naznačuje, kterým směrem by se kraj mohl vydat, jak přilákat investory, jak udržet mladé lidi a chytré mozky a nebojí se nahlas říct, že si zbytek republiky udělal z celého Ústeckého kraje, především z jeho průmyslových měst popelnici, kam se vysypávají problémy. A to nejen slovně, ale i fyzicky.

„Problémoví občané původně nepocházeli z našeho kraje. Přišli k nám z Brna, z Plzně, z pražského Karlína, Libně nebo Nuslí. Dnes to jsou módní a luxusní čtvrtě, ale za jakou cenu? Ten problém byl vyřešen tím, že byl přesunut k nám,“ odkazuje na snad nejviditelnější kauzu.

„Neexistuje možnost, že bychom Praze udělali to, co ona nám. Nemůžeme bývalé specifické Pražáky jednoduše vzít a vrátit zpět. Chci ale, aby vláda a zbytek země přiznaly, že to není jen krajský problém, ale celostátní. Od toho se odvíjí pomoc a nejen ta finanční,“ říká senátor Jan Paparega.

V krajských volbách Jan Paparega kandiduje na prvním místě na kandidátce hnutí Lepší Sever, za jeho část ProMOST. V podcastu vysvětluje, proč se snaží dělat politiku v rámci regionální strany a ne jako součást tradičních stran.

Jejich vedení náš svět opravdu nezná. Ani jim to nezazlívám. Pokud ale chceme situaci v kraji změnit, musí se o jeho budoucnost starat především ti, kteří zde vyrostli a kteří zde stále žijí a kteří nebudou podléhat myšlenkám a vlivům tradičních centralistických stran se sídlem v myšlenkově vzdálené Praze,“ tvrdí Jan Paparega.

V rozhovoru se také dozvíte, jak seriál Most změnil pohled na jeho město, jakým způsobem se snaží přilákat zájemce o práci u policie, proč Chanov už není tím nevětším zánětem v kraji a která místa bohužel převzala jeho pověst, proč by nikdy z Ústeckého kraje neodešel, zda nebylo unáhlené rozhodnutí nebýt již primátorem Mostu a věnovat se především senátorské práci, proč mnoha ekologickým organizacím jde spíše o peníze a ne o stav životního prostředí, která místa v kraji stojí za návštěvu nebo jaká bude budoucnost rozlehlých ploch po konci těžby hnědého uhlí.

sinfin.digital