Mým nástupcem by měl být Pavel Šámal, říká předseda Ústavního soudu Rychetský

Jaroslav Kramer, Petr Toman

Audioverze

Pavel Rychetský, který bude v příštím roce po dvou desetiletích končit jako předseda Ústavního soudu, vůbec poprvé veřejně řekl, kdo by ho měl ideálně nahradit. V podcastu Politici mezi paragrafy uvedl, že vhodným kandidátem by byl Pavel Šámal. Tvrdí také, že s ním nikdo z okolí prezidenta nekonzultuje možného nástupce Kateřiny Šimáčkové, která se před koncem loňského roku stala soudkyní Evropského soudu pro lidská práva. „V současné době nemáme s Pražským hradem absolutně žádné kontakty a já jen čekám, kdy bude to uvolněné místo obsazeno,“ říká Rychetský s tím, že by byl rád, kdyby byl nástupcem Miloše Zemana člověk, „kterého si budeme skutečně všichni vážit“.

Ústavní soud čeká v příštích letech téměř kompletní personální obměna. Do roku 2025 by mělo skončit třináct ze současných čtrnácti soudců. „Byl bych rád, kdyby budoucí Ústavní soud byl složen z lidí, kteří se přihlásí ideově k hodnotovému zaměření dnešního Ústavního soudu. To, aby byl namíchán, je samozřejmě užitečné,“ říká Pavel Rychetský v podcastu Politici mezi paragrafy.

Dodává ale, že by v zájmu kontinuity neměli odejít všichni dosavadní soudci a naznačuje možnost opakování mandátů některých z nich. Pavel Rychetský také zmiňuje, že klíčovou roli bude hrát osoba nového prezidenta či prezidentky republiky. Současná hlava státu s ním totiž dlouhodobě nekomunikuje a ani nekonzultuje obsazení momentálně uvolněného místa po Kateřině Šimáčkové. „Byly doby, kdy to tak bylo, ale je už značně dlouho, kdy k takovým konzultacím nedochází. Nemám potuchy, kdo Kateřinu Šimáčkovou nahradí. Nejsem žádný genderový fanatik, ale na Ústavním soudu by nebylo dobré, aby z patnácti soudců zůstala jen jedna žena. Byl bych rád, kdyby k nám nastoupil soudce ženského pohlaví,“ říká Rychetský.

Podle Rychetského by byl jeho ideálním nástupcem bývalý předseda Nejvyššího soudu Pavel Šámal, který rozšířil řady ústavních soudců předloni. „Má za sebou dost dlouhé působení a umí nejenom dobře soudit, ale i ten soudcovský kolektiv dobře harmonizovat,“ říká s tím, že by jeho jméno veřejně nezmiňoval, kdyby měl o příštím předsedovi rozhodovat ještě prezident Zeman. K osobě příští hlavy státu dodává, že „by byl rád, kdyby to byl člověk, kterého si budeme skutečně všichni vážit“. Zmiňuje také, že by preferoval na Pražském hradě ženu.

Pavel Rychetský se také vrací k otázce státního vyznamenání, jehož propůjčení prezident Zeman údajně zrušil. „Oficiálně mi nikdo nic nesdělil, bylo to pouze ve sdělovacích prostředcích. Mohu zcela upřímně říct, že mě to netrápí. Dokonce vzhledem k tomu, jak se vyvíjela situace, mi to ulehčilo mou situaci,“ dodal. Pokud jde o „kauzu“ skartace dokumentů na Pražském hradě, Rychetský se o ní podle svých slov nijak nezajímá.

Podcastová série Politici mezi paragrafy

16. 12. Alena Schillerová, ANO

30. 12. Zdeněk Hraba, STAN

13. 01. Pavel Blažek, ODS

27. 1. Michal Šalomoun, Piráti

10. 2. Pavel Rychetský

V podcastu Politici mezi paragrafy se předseda Ústavního soudu věnuje také aktuálním trestním kauzám. „To, že skončí trestní řízení zproštěním, to nepovažuji za tragédii v rovině právnické. V rovině lidské to ale velmi často tragédie je,“ odkazuje na stíhání bývalé ministryně obrany Vlasty Parkanové. „To, co mi spíš vadí, jsou umrtvená trestní stíhání. Všichni známe kauzu pana Šarocha, to že je někdo obviněn a trestně stíhán a ta věc ustrne. Není předložena k žádnému dalšímu rozhodnutí. Tak tam si myslím, že je to chyba,“ říká s tím, jde o alarmující případ. Současně dodává, že státní zastupitelství dnes hraje důstojnou roli. „Myslím si, že je to zásluha Pavla Zemana, který několik let stál v čele soustavy a zajistil její nezávislé, kvalitní a odborné postavení. Přesto si myslím, že diskuze o tom, zda má státní zastupitelství zůstat do této míry součástí exekutivy nebo má následovat model některých jiných zemích, je otevřená otázka,“ dodává.

Je Karel Šimka dobrá volba na postu předsedy Nejvyššího správního soudu? Promarnili spolu s Pavlem Šámalem a Josefem Baxou příležitost dotáhnout Nejvyšší radu soudnictví? Jak vzpomíná na své trestní stíhání? A jak se do projednávání ústavní stížnosti o třetím pohlaví promítne oslabení soudu o Kateřinu Šimáčkovou? I to jsou témata podcastu Politici mezi paragrafy s Pavlem Rychetským.

sinfin.digital