Audioverze
Podle advokáta a senátora Zdeňka Hraby, člena hnutí STAN, je agenda nové vlády Petra Fialy příliš obsáhlá. „Například u ústavy jsem obezřetný na navrhování změn,“ říká v podcastu Politici mezi paragrafy. V rozhovoru také zmiňuje, že by bylo vhodné zákonem deklarovat mlčenlivost advokátů jako zásadní věc, která by neměla být prolamována, třeba v souvislosti s AML.
Senátor, advokát a vysokoškolský pedagog Zdeněk Hraba působí v horní komoře parlamentu od roku 2018. Dříve působil jako zastupitel Středočeského kraje nebo místostarosta města Říčany. Od roku 2020 je předsedou Stálé komise Senátu pro Ústavu ČR a parlamentní procedury a také místopředsedou Ústavně-právního výboru Senátu. Zviditelnil se například podáním návrhu na zrušení zákona o zdanění církevních restitucí. Podílel se také na předvolebním programu hnutí STAN a Pirátů, a to v oblasti justice a spravedlnosti. Nevidí se jako středový politik, ale s programem vlády Petra Fialy je spokojený. „Líbí se mi stávající úprava držení zbraní, reforma vězeňství nebo modernizace trestání majetkových trestních činů,“ vyjmenovává.
Podcastová série Politici mezi paragrafy
16.12. Alena Schillerová, ANO
30.12. Zdeněk Hraba, STAN
13.01. Pavel Blažek, ODS
Zdeněk Hraba patří k nejaktivnějším senátorům. Za své aktivity byl organizací Transparency International oceněn jako „Dělník protikorupční legislativy“. „Já sám se spíše považuji za dělníka předpisů a norem,“ říká. Současně patří k senátorům, kteří jsou za některé své návrhy kritizováni. V případě Zdeňka Hraby jde o novelizaci Listiny základních práv a svobod, a to konkrétně jím prosazené právo bránit život svůj i jiného člověka se zbraní. „Deklarování, že člověk může mít u sebe něco, čím se může bránit, je dobře. Útočník, pokud bude vědět, že může narazit na odpor, si může útok rozmyslet. Je prolomen limit zcela nepřiměřené obrany,“ popisuje s tím, že se v rámci hnutí STAN považuje za bytostného konzervativce. A konzervativní přístup zastává i u ústavy. „Byl bych rád například za prosazení ústavní ochrany vody nebo rozšíření pravomocí Nejvyššího kontrolního úřadu,“ doplňuje.
Zdeněk Hraba v podcastu Politici mezi paragrafy popisuje, že je alergický na větu: „To se překlene výkladem.“ V rámci rozhovoru se věnuje také tématu procesních předpisů. „Nesouhlasím se zrychlováním procesu, pokud by se tím omezovala práva účastníků. Chci také, aby vznikly odvolací správní soudy,“ dodává na adresu justiční soustavy. Působnost státního zastupitelství v netrestní oblasti by rozšířil o možnost napadnout územní plány obcí. „U odpovědnosti za justiční excesy by pak měla být přísnější kárná odpovědnost,“ dodává Zděněk Hraba.
Byl by pro přijetí nového zákona o státním zastupitelství? Jak se dívá na klouzavý mandát nebo zákon o lobbingu? A bude v Senátu hlasovat v souladu s vládní politikou? Zdeněk Hraba odpovídá v podcastu Politici mezi paragrafy.