Česká advokacie není stav zločinců. Někteří Piráti to tak ale nemusí vidět, říká Stanislav Polčák ze STAN

Jaroslav Kramer, Petr Toman

Audioverze

„Nechceme jakkoliv oslabit nebo prolomit ústavní principy, třeba v případě advokátní mlčenlivosti. To je pro nás červená linie. Někteří kolegové z Pirátů a dalších stran ale vnímají ústavní hranice daleko pružněji,“ říká europoslanec Stanislav Polčák. V podcastu Politici mezi paragrafy naznačuje, že někteří zástupci Pirátů vnímají advokacii spíše jako problematický stav. Jak vnímá kvalitu české justice a co by změnil na pandemické legislativě?

„Doufám, že by mě funkce ministra spravedlnosti po volbách minula. Je to významný post a to křeslo je žhavé,“ říká v pátém dílu letní podcastové série Politici mezi paragrafy Stanislav Polčák. Přiznává, že měl spíš zájem být nominován na post stínového ministra pro místní rozvoj.

Polčák, který je již sedmým rokem poslancem Evropského parlamentu za hnutí STAN, je v politice od roku 2002. Nejprve působil jako místostarosta obce Vysoké Pole. Mezi lety 2010 a 2014 byl poslancem české poslanecké sněmovny a krátce také vykonával funkci předsedy ústavněprávního výboru. Během toho si budoval svou právnickou kariéru a už přes čtrnáct let je také advokátem.

Polčák v podcastu Politici mezi paragrafy popisuje vznik volebního programu koalice Pirátů a STAN v justiční oblasti, kterou zastřešil společně s pirátským poslancem Jakubem Michálkem. Její část, ve které se píše, že „při plném respektu k právu na spravedlivý proces a mlčenlivosti obhájce zajistíme funkční podmínky pro prohlídky v advokátních kancelářích v rámci trestního řízení,“ byla kritizována. 

Jak Stanislav Polčák přiznává, tato část programu se podle něj rodila nejobtížněji. „Pro mě je důležitá první část věty, kterou jsem si výslovně prosadil,“ říká s tím, že Piráti spíše vnímají advokátní stav jako ten, kde se najdou hlavně ti, kteří zneužívají dobrodiní. „Kolegy jsem upozorňoval, že česká advokacie je kvalitní a není to stav zločinců. My za STAN nikdy nepřipustíme, aby došlo k prolomení povinnosti mlčenlivosti,“ dodává.

Hlavní vklad Stanislava Polčáka do programu Pirátů a hnutí STAN je pak kapitola věnující se revizi ústavy. „Po třiceti letech od nabytí její účinnosti si text zasluhuje určité ústavní revize. Třeba upřesnění postupu některých ústavních orgánů, zpřesnění pravomocí prezidenta,“ říká europoslanec.

Podcastová série Politici mezi paragrafy

22.7. Jakub Michálek, Piráti

29.7. Marek Výborný, KDU-ČSL

5.8. Radek Vondráček, ANO

12.8. Marek Benda, ODS

19.8. Stanislav Polčák, STAN

Prioritou povolební legislativy jsou podle Stanislava Polčáka také nové soudní řády pro postup soudů v civilním i trestním řízení. „Máme zde archaické řády. V tomto volebním období mohly být procesní předpisy předloženy, mohli jsme čekat víc,“ kritizuje ministerstvo spravedlnosti. Líbila by se mu třeba větší možnost předsoudních jednání. Zasazoval by se také o zjednodušení soudní soustavy. Dnešní čtyřčlánková soustava je podle něj pro unitární stát zbytečný luxus. Tři články by se podle Polčáka daly otestovat na soustavě státního zastupitelství. „Je to velmi důležitá otázka. Není to jen otázka složitosti soustavy, ale i složitosti řízení,“ říká s tím, že česká justice podle něj postupuje až na několik křiklavých případů velice svižně.

Stanislav Polčák v podcastu Politici mezii paragrafy také kritizuje současný legislativní proces. Legislativní rada vlády podle něj není a nesmí být ohebný orgán. „U stavební zákona nebo zákona o odpadech byla řada stanovisek legislativní rady překlenuta dopisem ministryně spravedlnosti. Opozice nebo koalice se musí shodnout na kvalitativních předpokladech, jak budou předpisy projednávány. Legislativní pravidla vlády by měla být povznesena do formy právního předpisu,“ říká.

Jak se Stanislav Polčák dívá na potřebu nového zákona o státním zastupitelství? A odvolal by jako ministr spravedlnosti nového Nejvyššího státního zástupce Igora Stříže? Odpovídá v podcastu Politici mezi paragrafy.

sinfin.digital