Divadelní a taneční show s prvky striptýzu. Burleska má nejvděčnější publikum v regionech, říká Angelica G. L'Amour

Audioverze

Co to vlastně je burleska? „Na burlesku jsou různé definice. Pro mě je to divadelní a taneční forma, která má prvky striptýzu. Ano, burleska je striptýz jedinečný svého druhu. Jsou tam prvky humoru, tanec, divadlo, kostýmy, celá show má silnou vizuální stránku,“ odpovídá na první otázku v dalším díle podcastu Podnikatelka Angelica G. L´Amour, civilním jménem Lucie Čihánková.

Lucie založila produkční společnost a stála za první českou mezinárodní burlesque show. Tvoří okázalé burlesque a kabaretní akce v Praze, Brně i regionech. Díky festivalu Bohemian Burlesque chce rozšířit povědomí o umění burlesky a kabaretu v celé České republice.

Rozjet takový druh podnikání podle ní nebylo nijak zvlášť složité. „Vlastně nebyly žádné překážky. Česko je málo konzervativní, i když ne ve všem progresivní. Nestydíme se sundat si horní díl plavek na koupališti,“ shrnuje Angelica své zkušenosti. Trochu ji ale naštvalo, že po mnoha letech provozování ji odmítli návrat do prostor, kde dělala svou první show.

Jaké vůbec je české publikum? „Většina lidí tuší nebo ví, co burlesque je,“ říká Angelica. „Zatímco kabaret jsou skupinová čísla se stejným kostýmem, jsou to tanečníci a cvičená choreografie, burleska je sólová záležitost. Hlavní je příběh a jak se vystaví celé číslo,“ vysvětluje. 

Burlesku podle ní dělá jedinečnou „příběh, nápad, jak zpodobnit postavu. Silná vizuální stránka z hlediska kostýmu a prvky erotična.“

Zakladatelka festivalu Bohemian Burlesque pořádá i kurzy, na kterých vychovává nové talenty pro českou scénu a dává jim příležitost se učit od nejlepších zahraničních hvězd, které na festival jezdí. Na tom posledním bylo přes sedmdesát performerů ze sedmnácti různých zemí. 

„Na kurzy mi chodí tanečnice, které byly na konzervatoři třeba i patnáct let,“ říká Angelica a dodává: „Evropská burleska je jiná než americká, právě kvůli kulturním kontextům.“ Zatím prý ale nemáme generaci profesionálních burlesek.

Jejich velkou základnou je Brno, kde burlesku vybudovali. Letos mají ale v plánu i mnohá menší regionální města. „V regionech je publikum vděčnější. Až nás někdy překvapuje jejich otevřenost. Na Hané se tleskalo do rytmu u všech písniček, i u těch pomalých,“ říká s úsměvem Angelika.

Podívejte se na celou pikantní epizodu a dozvíte se další detaily z tohoto oboru, který je možná tak trochu „pod pokličkou“.

sinfin.digital