Audioverze
Víte, kdo je to zymolog? Nazývá se tak odborník na fermentaci, neboli kvašení. A jedním takovým zymologem je i host nové epizody podcastu Maxim Pavla Vondráčka Vláďa Sojka, byť sám sebe raději označuje poetičtějším slovem „zkvasitel“. „Doma kvasím vlastně všechno, neexistuje moment, aby mi tam alespoň něco nekvasilo. Kvasím i v ložnici, ale netřeba se bát, není to nijak cítit,“ říká Sojka. „Kdo chce začít také, tomu bych poradil pořídit si dvacet deka kuráže, dvě ruce a trochu času na pochopení základních principů toho, co vlastně chce dělat. To by do začátku mohlo stačit,“ dodává.
Kimchi, kombucha, tempeh, ale i různé druhy alkoholu, mléčných výrobků nebo nakládané zeleniny mají jedno společné. Za jejich vznikem stojí proces fermentace, tedy přeměna organických látek na jiné, jednodušší, za pomocí mikroorganismů. Na tu je předním českým expertem Vláďa Sojka, který mimo jiné provozuje i web Zkvašeno.cz. „Popularita různých druhů fermentovaných potravin je hodně dána kulturními odlišnostmi. Co někde považují za zkažené a nepoživatelné, je jinde naopak považováno za zkvašené a díky tomu lahodné,“ vysvětluje Sojka. „A třeba takovou sójovou omáčku máme všichni doma a skoro nikdo přitom neví, že si prošla plesnivějícím procesem,“ dodává.
Jak si můžeme sójovou omáčku a další fermentované potraviny připravit sami doma a jaký z toho budeme mít přínos? Jaký je rozdíl mezi průmyslově vyráběnými a ryze domácími produkty? Poslechněte si celý podcast nebo klikněte na odkaz dole a podívejte se na video pro předplatitele.