Není náhoda, že všechny národní parky máme v pohraničí. Jejich hodnota nelze vyčíslit, říká Salov

Audioverze

V současné době jsou v České republice čtyři národní parky a hovoří se o možnosti vzniku pátého. Mluvčí Správy Národního parku České Švýcarsko Tomáš Salov nicméně pochybuje o tom, zda jsme jako Češi vůbec dostatečně zralí a vyspělí na to národní parky mít a udržovat je. „Je to něco, co nevrací nějakou snadno měřitelnou hodnotu a nelze to vyčíslit penězi. Alespoň část přírody bychom měli udržovat v divoké formě, ale to pro naši společnost moc hodnota není. Jakmile se začne mluvit o tématu nových národních parků, tak se ozve někdo, kdo řeší, co bychom z toho měli. A to je úplně postavené na hlavu,“ říká Salov v nové epizodě podcastu Maxim Pavla Vondráčka.

Salov upozorňuje i na fakt, že není náhoda, že všechny současné národní parky se nachází v pohraničních oblastech a za jejich vznik paradoxně částečně vděčíme temné kapitole našich dějin v podobě odsunu sudetských Němců. „Zrovna případ Českého Švýcarska je takový, že to za Rakouska-Uherska a první republiky byla vysoce industriální oblast, rozhodně se tehdy nedalo říct, že by se z toho dal udělat národní park. Vysídlování souviselo s poválečnou komunistickou paranoiou a docházelo zhusta k bourání osad, dochovaly se jen ruiny a základy. Na druhou stranu právě tento neblahý vývoj nám dal příležitost provozovat tam národní park,“ vysvětluje Salov.

Podle čeho se řídí sezóna v Českém Švýcarsku? A jaké jsou rozdíly mezi Českým a přiléhajícím Saským Švýcarskem? Poslechněte si celou epizodu.

Tomáš Salov
Tomáš Salov
Tomáš Salov

Dříve černoška na obálce snižovala prodeje, to se naštěstí změnilo. Teď je ale tabu nahota, říká Běhounková

sinfin.digital