Audioverze
Ragby obecně platí za jeden z nejtvrdších sportů na světě, což potvrzuje i jeden z historicky nejlepších českých ragbistů Jiří Skall. „Ragby je vlastně boj, můžete ho hrát s jakoukoliv postavou, malý, velký, tlustý i hubený. Je to kontaktní sport, ale podstata je boj jeden na jednoho,“ vysvětluje Skall. Navzdory tomu ale nejde o masakr bez pravidel a dělá se pochopitelně maximum proti zranění hráčů. „Ragbista má posunutý práh bolesti, při zápasu jste vlastně tak trochu v tranzu a bolest nevnímáte. Ale dělá se vše pro to, aby to bylo bezpečné,“ dodává Skall.
Jiří Skall v nové epizodě podcastu Maxim Pavla Vondráčka potvrzuje i rčení, že ‚fotbal je sportem gentlemanů hrajících jako gauneři, kdežto ragby je sport gaunerů, kteří hrají jako gentlemani'. „Simulování je v ragby nemyslitelné. Simulantovi by se jen všichni vysmáli a vlastně by takového člověka tým ani nevzal,“ komentuje rozdíl mezi fotbalem a ragby Skall. „Nejlepší forma výkladu toho, jak ragby funguje, je s někým, kdo tomu rozumí, se na to podívat v hospodě nebo zajít na zápas a ptát se,“ doporučuje Skall těm, kteří by se o ragby chtěli dozvědět více.
Co má s ragby společného fotbalový brankář Petr Čech a co autor Ferdy Mravence Ondřej Sekora? Proč je novozélandský tým All Blacks takovým fenoménem? Poslechněte si celou epizodu nebo se podívejte na video pro předplatitele.