Audioverze
„Jsem bytostně přesvědčený, že ať se stát snaží sebevíc, nový, inovativní digitální produkt zkrátka vyvinout nezvládne,“ říká v novém dílu pořadu InfoTalks investor a podnikatel Petr Stuchlík.
Důsledky jsou ostatně vidět pokaždé, když vláda spouští nový digitální projekt. Je přitom jedno, zda jde o sčítání lidu, digitální občanku, přijímačky na střední školy nebo dálniční známky – pokaždé projekt doprovázejí komplikace. „Naposledy se v Česku skutečně digitalizovalo za Zdeňka Zajíčka a Ivana Langera, kdy vznikly projekty jako Justice.cz nebo CzechPoint,“ upozorňuje Stuchlík.
Podle zakladatele poradenské společnosti Fincentrum si stát sám hází klacky pod nohy. „My si to sami komplikujeme – ve snaze udělat všechno co nejtransparentnější a nejčistší neustále vymýšlíme nové a nové podmínky a pravidla, která ale v důsledku všechno tak ztěžují, že nakonec nedosáhneme vůbec ničeho,“ tvrdí Stuchlík, který se v posledních třech letech realizuje především v digitálním start-upu na podporu lokální ekonomiky Corrency.
V rozhovoru pro INFO.CZ ale Stuchlík mluví i o tom, jaký je pro něj rozdíl mezi tím, když investuje v Česku a ve Spojených státech, kde se mimo jiné podílel na vzniku nového pivovaru. „Jedním z hlavních rozdílů mezi Českem a USA je pojetí osobní zodpovědnosti – a v tomto ohledu se u nás rozhodně máme co učit,“ míní Stuchlík.
Jak se Stuchlík pral se svým egem, když za prodej Fincentra kasíroval stovky milionů? Nelituje, že své jméno spojil s Andrejem Babišem? A co mu říkají v Sudetech, když jim tam s Adrianou Krnáčovou přijede „digitalizovat místní ekonomiku“? Poslechněte si celou epizodu.