Řadě dlužníků zůstává na živobytí více peněz, pokud zůstanou v exekuci, říká insolvenční expert Tomáš Valášek

Největší vlna insolvencí Česko ještě čeká, myslí si Tomáš Valášek, výkonný ředitel společnosti Insolvence 2008, která vyvíjí a dodává IT řešení pro insolvenční správce a zabývá se i jejich odborným vzděláváním. „Státní pomoc ji sice pomohla oddálit, ale když vezmu v úvahu, co se nyní děje na trhu energií a jak se celkově vyvíjí inflace, tak počítám s tím, že insolvencí bude přibývat,“ říká v rozhovoru. 

V roce 2021 soudy obdržely celkem 25 055 nových insolvenčních návrhů, což je v meziročním srovnání o 12 procent méně. Čím je to podle Vás způsobeno? Čekali jste, že podaných návrhů bude více?

S ohledem na situaci v ekonomice čekal více podaných návrhů asi každý. Nejenže nakonec přišel 12procentní pokles, ale počet nových návrhů byl loni dokonce druhý nejnižší za posledních 10 let. Důvodů je hned několik. Jednak jde o to, že insolvence kopírují vývoj ekonomiky s určitým zpožděním. Lidé i firmy nejprve zkoušejí využít jiná řešení. Kromě toho také zafungovala vládní podpora v podobě pokračujících antivirových programů. V neposlední řadě pak hraje roli fakt, že řadě dlužníků zůstává na každodenní živobytí více peněz, pokud zůstanou v exekuci. Fyzické osoby proto často nejsou příliš motivované své dluhy z dlouhodobého hlediska aktivně řešit. Nižší počet žádostí o insolvenci tak rozhodně neznamená, že by domácnosti a firmy přestaly mít ekonomické problémy

Vyhnula se podle Vás České republice vlna koronavirových bankrotů nebo je stále očekávána? Napomohla situaci státní pomoc?

Z minulosti víme, že počet nových insolvenčních návrhů může mít za krizí zpoždění až v horizontu několika let. Takže si myslím, že nás největší vlna ještě čeká. Státní pomoc ji sice pomohla oddálit, ale když vezmu v úvahu, co se nyní děje na trhu energií a jak se celkově vyvíjí inflace, tak počítám s tím, že insolvencí bude přibývat.

Proč ubývá dlužníků, kteří se chtějí oddlužit, a naopak přibývá více dlužníků s exekucí? Jak motivovat dlužníky do procesu oddlužení?

Důvodem je nastavení systému. Lidem v insolvenci může měsíčně zůstat na živobytí ve srovnání s režimem exekuce až o 6 tisíc korun měsíčně méně, a to jsou pro předlužené lidi obrovské peníze. Na tento problém upozorňují odborníci na naší každoroční Konferenci insolvence opakovaně. Místo jeho řešení se ale objevují úvahy o zkrácení oddlužení z pěti na tři roky. Přitom je jasné, že zkrácení oddlužení by nemělo při takovém nepoměru dostupných finančních prostředků očekávaný efekt.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Proč není mezi dlužníky velký zájem o celostátní oddlužovací akci s názvem Milostivé léto?
  • Pomůže nový zákon o preventivní restrukturalizaci? A jak více pomoci justici v rozvoji digitalizace?
sinfin.digital