Česká advokátní komora (ČAK) si bude už na podzim volit nové vedení. O posty v představenstvu se uchází s vlastním programem čtyři uskupení – Kandidátka 21 a platforma Moderní advokacie, která je její součástí, dále Otevřená advokacie a Komora 2.0. INFO.CZ přináší druhý díl ze série rozhovorů s jejich zástupci. Jak by měla komora fungovat, hospodařit a komunikovat? Jak velkým tématem je digitalizace nebo boj s vinkláři? A která témata kandidáty spojují či rozdělují? Na třiadvacet otázek, které jsou pro všechna uskupení stejné, odpovídají zástupci Otevřené advokacie včetně senátorky Adély Šípové nebo advokáta a mediátora Petra Němce.
Otevřená advokacie je uskupením šesti advokátů, kterým dle jejich slov není lhostejné, kudy se Česká advokátní komora ubírala v posledních letech, a chtějí proto ovlivnit, kudy se vydá v těch příštích. Za platformou stojí například advokát a publicista Tomáš Nahodil, který tvrdí, že „členové představenstva musí být vizionáři a mít odvahu dělat věci neustále jinak“.
Co je podle vás hlavním cílem působení představenstva České advokátní komory?
Tomáš Nahodil: Představenstvo Komory je tím, čím je ve státě vláda. Úkolem představenstva je aktivně vytvářet lepší podmínky pro výkon advokacie, což se neobejde bez permanentního kontaktu představenstva s advokáty. Zatímco vláda i jednotliví ministři během volebního období opakovaně vyjíždějí do regionů, představenstvo Komory nikoli. Mezi sněmy schůzuje a buduje „ministerstvo advokacie“ v Kaňkově paláci nebo na Zámku Štiřín, místo aby jednou za půl roku zasedalo v sídelních městech krajských soudů, a setkávalo se tam s nejen jejich vedením, ale i s krajskými státními zástupci, zástupci regionální notářské komory, a především s regionálními advokáty. Hlavním úkolem představenstva je podle mě dát Komoře jasnou vizi pro příštích pět, deset, patnáct let a aktivně ji uvádět v život. Členové představenstva musí být vizionáři a mít odvahu dělat věci neustále jinak, a ne osm, dvanáct, šestnáct, nebo dokonce dvaadvacet let stejně.