Počet špičkových kardiocenter v Praze na kilometr čtvereční nemá ve světě obdoby. Infarkt myokardu umí čeští lékaři léčit skvěle a medicína se posouvá stále dál. V Institutu klinické a experimentální medicíny standardně operují umělá srdce a postupují stále dál v unikátním výzkumu. Jeho výsledkem by mělo být umělé srdce, ze kterého nevede řádný kabel z těla ven k baterii, jako je tomu dnes. Takové srdce se bude nabíjet přes kůži.
„Srdce se nabíjí prostřednictvím dvou cívek. Jedna je v hrudníku a druhá je pás přes hrudník. Pomocí indukce se srdce dobíjí. Po nabití si pás můžete sundat a určitou dobu, dejme tomu osm až dvanáct hodin, jste úplně bez jakéhokoli venkovního vybavení. Primární vize je, že přes noc se pacient dobije a přes den může být bez jakýchkoli venkovních baterií. Všechno má naimplantováno v hrudníku,“ uvádí kardiochirurg Jiří Malý v podcastu Welcome the Future.
Dnes už tato srdce standardně nosí pokusná zvířata, studie na lidských pacientech by měla začít brzy. „Jsme relativně blízko, myslím, že již za rok bychom mohli toto srdce začít v rámci studie operovat lidem,“ uvádí Malý.
A jak je na tom česká medicína jako celek? Českému zdravotnictví od revoluce podle Malého nikdo nedal žádnou vizi. A co by mělo být hlavní změnou, která by systém posunula kupředu? „Klíčová věc je centralizace péče. Podívejte se, kolik máte jen v Praze kardiocenter, kolik jich je po republice. Na zemi o deseti milionech lidí by jich stačilo výrazně méně. Bylo by v nich více pacientů, tudíž expertiza těch lékařů by byla ještě vyšší. Tahle vize se ale nikdy nepřetaví do praxe, protože na to není vůle nejen politická, ale ani lékařů. Dnes už není v našich silách ten systém přenastavit. Doktorská lobby je poměrně silná lobby,” dodává Malý.
- Proč jsou lékaři digitální negramoti?
- Jaké zvíře je pro kardiologa na pokusy lepší? Ovce, nebo prase?
- Mají kmenové buňky v léčbě budoucnost, nebo to byl jeden velký podvod?
- A může si Eva Hanáková dávat nabíječku umělého srdce do podprsenky?
Nejen na tyto otázky odpovídá Jiří Malý v podcastu Welcome the Future Evy Hanákové a Vladimíra Piskáčka.