David Stanovský je vedoucím katedry algebry na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy. Do Kazachstánu se dostal jako expat – jeho manželka byla manažerkou české firmy působící v Almaty. Po tři roky, kdy tam žili, učil na tamní univerzitě, ale také cestoval. Demonstrace, které v posledních týdnech propukly především v největším kazašském městě, se odehrávaly takřka pár kroků od domu, kde Stanovský s rodinou před lety žil.
„Na prvních demonstracích byla vidět jedna skupina Kazachů, ale ve chvíli, kdy začaly násilnosti, se tam najednou objevili úplně jiní lidé. Prostě se vyměnili. Bylo vidět, že v pozdějších dnech to celé bylo někým organizováno, ale kým, na tom se zdroje neshodují,“ říká matematik Stanovský v podcastu Welcome the Future.
Dosáhnou Kazaši změny? „Otázka je, jakou mají alternativu. Pokud je to tak, že máte osvíceného vládce, tak je jasné, že za vedení země si vezme svou odměnu. Kazaši na mě působili dojmem, že i když si (tehdejší prezident) Nazarbajev lecos nakradl, tak oceňují, že pro ně i lecos udělal. Například geopolitika se mu dařila mimořádně,“ uvádí Stanovský..
Proč Kazaši „nestojí o demokracii“ a současné protesty nejsou voláním po spravedlivější společnosti? Proč je nemotivuje vysokoškolské vzdělání a jak vypadá korupce s velkým K v praxi? A proč se Čech vydá do Kazachstánu pracovat a žít? Je to vyhnanství, nebo kouzelná exotika?
Nejen o tom mluví Eva Hanáková a Vladimír Piskáček s Davidem Stanovským v podcastu Welcome the Future.