„Osm vteřin! Za osm vteřin by tě Karlos Vémola uzemnil,“ vyřkl jednoznačný verdikt Michal Pavel, event director organizace Oktagon MMA. Ptal jsem se ho totiž na to, jak dlouho bych vzhledem k mým vypracovaným lýtkům vydržel bojovat s Karlosem Vémolou, snad mediálně nejznámějším českým zápasníkem. Přiznám se, že jsem byl poněkud zklamán nedůvěrou, kterou Michal Pavel má k mým lýtkům, ale on je odborník, tak to asi bude pravda.
„Ta případná krev není nejhorší. Tu zápasník v tom rauši ani nevnímá. Horší je to, co se odehrává před zápasem, myslím tím fenomén vážení,“ popisuje Michal Pavel málo známou fázi přípravy na mistrovský boj. Zápasníci se totiž snaží co nejvíce shodit váhu, aby se vešli do své váhové kategorie. „Součástí je sauna, vana, kila soli atd. Jsou schopni během pár dnů sundat deset až dvanáct kilo a po vážení je za 24 hodin zase nabrat. Proto jim často do hotelového pokoje stěhujeme ledničku, mikrovlnku. Nastaví si budík, probudí se, jedí, spí a tak dokola. Druhý den jsou z nich zcela jiní lidé,“ popisuje Michal Pavel zákulisí před souboji.
„OKTAGON Pavle, OKTAGON, ne OKTOGON,“ vrčel lehce nervózně Michal Pavel, event manažer MMA, těsně předtím, než jsme natočili tento podcast. Existují totiž sporty, které vnímáme, i když nechceme – a velká část našich přátel jsou na ně odborníky. To je třeba případ fotbalu a hokeje. Potom existují sporty, na které jsme hrdí, protože Česko je v nich naprostým hegemonem, i když se téměř nikde na světě neprovozují, například kolová a nohejbal. A potom existují sporty, o nichž máme mlhavé tušení, víme, že existují, ale z neznámých důvodů o nich moc nevíme. Když se o nich ale něco dozvíme, jsme překvapeni, jak velké a úspěšné jsou. V mém případě to byl OKTAGON MMA, něco jsem o něm tušil, ale poněkud ho ignoroval, protože jsem si myslel, že je to jen další mlácení lidí v kleci.
V pražské vinárně Zálusk jsem ale potkal bývalého kolegu Michala Pavla, velmi distingovaného a kultivovaného muže. Po obligátní otázce „jak se máš“ jsem zjistil, že je jedním z manažerů OKTAGON MMA. Název se mi stále pletl, protože mám v oblibě známé a překrásné budapešťské náměstí Oktogon, které se nachází na křižovatce ulic Nagykörút a Andrassyho třídy a své jméno získalo díky svému osmiúhelníkovému tvaru. Jenže největší česko-slovenská organizace, která pořádá turnaje bojových sportů u nás, se nejmenuje „Oktogon“ jak tomu říkají Maďaři (i v češtině je povolen tento slovní tvar), ale OKTAGON, což je bližší řeckému originálu „oktágōnon“. Takže ještě jednou: organizace, kde bojují dva muži (nebo ženy) se jmenuje OKTAGON MMA, přičemž to MMA znamená Mixed Martial Arts, tedy v překladu smíšená bojová umění.
Ve svém dosti obsáhlém úvodu jsem vás tedy stačil seznámit s tím, jak se to vyslovuje a jak dlouho bych s Karlosem Vémolou vydržel v ringu. Teď si můžete pustit celý podcast, kde vám Michal Pavel přesně vysvětlí, o co v OKTAGON MMA jde. Dozvíte se například, že přestože je klec osmiúhelníková, tak samotný ring, kde borci bojují, je kruhový, a proč tomu tak je. Zjistíte, že někteří bojovníci jsou výborní na zemi, další ve stoji a jen někteří jsou dobří dole i nahoře, dozvíte se třeba i to, že se nesmí útočit na pohlavní orgány. Vysvětíme vám, jak se na OKTAGON MMA dívají v Polsku a proč na turnaje v Německu se vždy povolá několik stovek policistů i s ovčáky, proč jsou Britové ještě větší byrokrati než Němci a jak je směšné, že i po více než třiceti letech od revoluce se na Západě na manažery z východu Evropy dívají pořád podezřele. Bavili jsme se ale také o tom, jak dlouho trvá připravit turnaj, jaká je sociodemografická skladba diváků, co je na MMA tak atraktivního, že turnaje v O2 Aréně jsou vyprodané, jak se dělá show, jakou povahu mají Vémola, Végh, Kincl, Procházka, kdo je vycházející hvězda a koho se vyplatí sledovat, co se děje v šatně po zápase a další zajímavosti z přípravy a turnajů.
V Evropě je samozřejmě více organizací MMA, ale málokterá je tak velká a tak úspěšná, že dokáže vyprodávat sportovní arény nejen v Česku, ale i v Německu a Británii, jako je právě OKTAGON MMA.