Po dlouhých sedmi letech na konci loňského roku podařilo Terezii Kaslové získat od státu omluvu za výroky prezidenta Miloše Zemana, který prohlásil, že její dědeček, spisovatel Ferdinand Peroutka, je autorem článku „Hitler je gentleman“. Zadostiučinění? Ano, ale… V nové epizodě podcastu Maxim Pavla Vondráčka Kaslová říká, že by byla raději, kdyby se omluvil sám Miloš Zeman. „Nicméně lepší mít něco, nežli nic. Stálo to za to, nemůžeme si nechat líbit úplně všechno a nad vším mávnout rukou,“ říká vnučka Fedinanda Peroutky a odmítá, že by její právní pře byla projevem osobní statečnosti. „Já nejsem statečná. Statečný byl Ferdinand Peroutka, když odmítl za Protektorátu vydávat Přítomnost a řekl to K. H. Frankovi a Emanuelu Moravcovi. To je statečnost,“ dodává.
Kaslové přišlo přirozené, že bránila čest svého dědečka; ač ho nikdy osobně nepoznala, jen si s ním jednou během dospívání krátce telefonovala. „Své předky jsem osobně neznala, ale cítím, že si je nesu v sobě. Rodina je pro mě to nejdůležitější, a zahrnuji do ní i ty, kteří už se nemůžou bránit,“ vysvětluje Kaslová s tím, že by ji vlastně překvapilo, kdyby se Miloš Zeman osobně omluvil a uznal svou chybu.
„Dokonce mi psali a volali lidé, říkali mi, že jsou voliči prezidenta Zemana, a že se mi za jeho chování omlouvají,“ říká Kaslová s tím, že nelituje, že dlouhý soudní spor absolvovala. „Kolikrát jsem si říkala, že se na to asi budu muset vykašlat, ale jsou věci, kde stojí za to se zakousnout a nepustit,“ doplňuje vnučka Ferdinanda Peroutky.
Jak Terezii Kaslovou ovlivnil nejen Ferdinand Peroutka, ale i její druhý slavný dědeček Richard Bienert? Poslechněte si celou epizodu.