Audioverze
Pro mnoho lidí je holub hnízdící za oknem spíše zdrojem roztrpčení a přemýšlí, jak se opeřeného návštěvníka zbavit. Ornitolog Zdeněk Vermouzek má ale z takové události radost a dle jeho názoru by ji měli mít i ostatní. „Díky tomu můžeme ptáka sledovat, můžeme vidět, jak hnízdění probíhá. Lidé to tak měli po staletí, měli blíže k přírodě a my jako současná civilizace o to přicházíme. Za každou možnost poznat zblízka přírodu bychom měli být rádi,“ říká Vermouzek v nové epizodě podcastu Maxim Pavla Vondráčka.
Podle Vermouzka je zároveň složité říct, kolik vlastně máme v Česku druhů ptáků, protože není vůbec snadné určit, kteří ptáci jsou ti „naši“. „Máme asi dvě stě druhů, které tu hnízdí, ale ne všechny pravidelně, a dalších dvě stě druhů, které u nás hnízdí jen velmi výjimečně, nebo se k nám jen občas zatoulají. Navíc i ti, co tu jsou přes zimu, jsou mnohdy tažní, ale na kratší vzdálenosti a létají k nám ze severu. Sýkory, co k nám chodí v zimě na krmítko, často vůbec nemusí být ty samé, co tu v létě hnízdí,“ vysvětluje Vermouzek.
Poznají ptáci, že jsou v kleci? Proč ptactvu dáváme zob do krmítek spíše kvůli sobě než kvůli ptákům samotným? Poslechněte si celý podcast. Předplatitelé si mohou pustit také video verzi.