„Gin je fascinující v tom, že při jeho vzniku rozhoduje více člověk než příroda,“ říká palírník Martin Přibík z pražské řemeslné destilérky Garage 22. „Když pálíte alkohol z ovoce, extrémně záleží na kvalitě kvasu. U ginu už máte základ z extra kvalitního lihu a teprve macerováním mnoha druhů bylin, kůry a koření a následnou destilací skládáte konečný obraz. Gin je vlastně velmi přemýšlivý alkohol,“ dodává.
V říjnu minulého roku jsem byl členem odborné poroty na Pálenka festu v pražské holešovické tržnici. Seděl jsem u stolu sekce vínovice a meruňkovice. Osazenstvo našeho stolu bylo rozšafné, veselé a družné. Podobně na tom byla sekce slivovice a také v sekci hruškovice a jablkovice a dalších ovocných pálenek vládla hlučná venkovská nálada.
O kus dál degustovali českou a moravskou whisky vážnější pánové, oblečeni často do skotského kiltu, pod nosem zakroucené kníry a dýmky měli položené na stole. Jejich pohyby byly vážné a poklidné, ale stále rozšafné.
Ze všech degustačních stolů jsem cítil závan venkova, volné krajiny a jisté opravdosti.
Zcela vzadu byl stůl se vzorky průhledného degustačního nápoje, kolem něho seděli muži mladšího a středního věku, měli pečlivě střižené vousy ve tvaru bochníku chleba, několik z nich mělo kostkované kalhoty, barevné ponožky v nízkých botách, na hlavě bekovku a nechyběly ani flanelové košile – byla to esence hipsterské subkultury. Uprostřed stolu pak byla cedulka s názvem GIN.
Druhý den byli vyhlášeni vítězové, v kategorii gin se na prvním místě umístil výrobek z pražské destilerie Garage 22. A tak jsem hned druhý den zaskočil do nedalekého Vnitrobloku, kde má Garage 22 sídlo, přepadl palírníka a spolumajitele Martina Přibíka a domluvili jsme se na jarní podcast.