„Myslím, že se to řekne stejně,“ odpovídá podnikatel Alex Budarin na otázku, jak se v ruštině řekne věta „oni s tebou vyj*bali?“ Otázka zazněla v novém dílu podcastu Maxim Pavla Vondráčka, když se řeč stočila na podnikání v Rusku, na rozdíly v byrokracii jednotlivých zemí, na míru korupce a také na to, proč se Alex z Moskvy vrátil zpět do Prahy.
Je vlastně otázka, zda je Alex Budarin český Rus, nebo ruský Čech. V Praze žije od dětství, ale stále má ruský pas. „Já jsem otázku občanství vůbec neřešil. Podcenil jsem to, vůbec mne nenapadlo, že by jednou mohlo dojít k tak zásadnímu rozkolu mezi Ruskem a Západem. Ale cítím se už jako ruský Čech,“ říká Alex, který na počátku milénia v Česku úspěšně rozjel síť plzeňských restaurací Kolkovna, aby se o pár let později o stejné pokusil v Moskvě.
Alex Budarin má svébytný pohled na svět Rusů v Česku. Sám patří k příslušníkům druhé ruské emigrace (za první považuje uprchlíky před sovětským terorem ve 20. letech 20. století), tedy těch, kteří zde pracovali v 70. a 80. letech většinou jako obchodní zástupci sovětských firem a už zde zůstali. To byl i příklad Alexova otce, který zastupoval ruskou firmu obchodující s chemikáliemi potřebnými pro výrobu hnojiv a který v rámci své práce poznal i budoucího českého premiéra slovenského původu Andreje Babiše.
V podcastu Alex vysvětluje, kdo tvoří třetí ruskou emigrační vlnu z počátku 90.let, co znamená pojem „ruský zbohatlík“, kde jsou kořeny ruského velkopanského chování, jak Rusové vnímají Českou republiku, proč jsou Karlovy Vary tak populární, jaká je nálada v ruské patriarchální rodině, proč je počet Rusů v Česku příliš nadsazený a další drobnosti i podstatnosti vztahující se k životu českých Rusů.