Ekonomiku po koronaviru čeká nutný restart. Podle hlavního ekonoma investiční skupiny Natland Petra Bartoně se ale pandemie může stát dobrým alibi jak pro firmy, tak pro země, které se potýkaly s ekonomickými problémy již před krizí. Pokud jde o česko, vnímá Bartoň jako vyloženě problematický plánovaný 500miliardový schodek. „To, že by polovina peněz měla jít na investice, by bylo fajn. Ony se ale investicemi začaly nazývat věci, které nemají s investicemi nic společného,“ upozorňuje ekonom v rozhovoru Vojty Kristena.
Dopady pandemie jsou dnes pro většinu ekonomů tím hlavním tématem. Bartoň ale spojení „následky koronaviru“ příliš používat nechce: „On ten koronavirus není jako nějaká Godzilla, co by zpustošila město, kde desítky let nemůžete nic vyrábět,“ říká a varuje, že se pod koronakrizi spousta problémů „schovává“. „Je to vlastně příležitost pro spoustu firem, které byly v problémech už před krizí. Stejně jako firmy budou vše chtít hodit právě na koronakrizi, tak se bojím, že se z toho stane alibismus i pro státy a ten celkový propad bude o to vyšší,“ dodává.
Česko podle Bartoně může doplatit na to, že většina jeho exportu je do zemí EU, kterou nyní čeká několik let slabého růstu. „Zahraniční trhy porostou rychleji, EU se na původní hranic dostaneme třeba až za šest let. Jinde porostou rychleji a je potřeba, aby toho naši exportéři využili,“ vysvětluje ekonom a pokračuje: „Bohužel se vyrojí spousta prognostiků, co budou říkat, že je potřeba se uzavřít. Už to slyšíme ze zemědělství, že je potřeba soběstačnost, protože přijde nový vir a uzavřou se hranice. Jen na okraj, my už se dávno uživíme, vyrobíme 106 % toho, co spotřebujeme, a jen obchodujeme se zahraničím a měníme to, čeho máme nadbytek za to, co nemáme. Bude spousta těch, co po tom budou volat i v jiných oborech. A tento protekcionismus je to, co může z malého problému udělat obrovský.“