Audioverze
Kardiochirurg a emeritní přednosta IKEM profesor Jan Pirk bezesporu patří mezi symboly české medicíny. V nové epizodě podcastu Dycky Praha! Alexandry Udženije a Jiřího Pospíšila ale říká, že za rok plánuje se svou úctyhodnou kariérou skončit. „Když chirurg neoperuje, tak mu za půl roku až rok ujede vlak a už do toho nemá co mluvit. Když se vám začnou třást ruce a přestáváte vidět, tak vám nic jiného než skončit nezbude. To se mi naštěstí neděje, ale sám chci skončit, když mi to ještě jde, a ne až mi to někdo bude muset říct,“ vysvětluje Pirk. Své znalosti a zkušenosti za padesát let na poli medicíny by rád zužitkoval při práci v Senátu, kam na podzim kandiduje.
České zdravotnictví by se podle Pirka mělo zaměřit na děti, mladistvé a seniory. Zároveň je třeba zkvalitnit pobyt pacientů v nemocnicích. „Ten můžeme rozdělit na část medicínskou, tam jsme na světové úrovni, a část, které můžeme říkat hotelové služby. Tam jsme s prominutím sto let za opicemi,“ říká Pirk.
U dětí vnímá problém i v tom, že po dvou letech covidové pandemie mají málo pohybu, ztloustly a negativně se to odráží na jejich zdraví. „Co jsme na dětech za ony dva roky spáchali, považuji za zločin. Předtím jsme se je roky snažili dostat od počítačů a telefonů, teď jsme jim ukázali, že život vlastně jde odžít v pyžamu u počítače,“ dodává Pirk.
V podcastu Dycky Praha! také zdůrazňuje, že sport prokazatelně prodlužuje život, na čemž se shoduje s odborníky po celém světě a sám jde příkladem. „Denně ráno cvičím a odpoledne se snažím buď běhat, plavat nebo jezdit na kole. Nevím, kolik toho uběhnu, uplavu či najedu, protože to dělám hlavně pro zábavu a pro zdraví,“ uzavírá Pirk, který má za sebou i několik uběhnutých maratonů a dodnes ve svých 74 letech běhá půlmaratony.
Jak Jan Pirk vzpomíná na svou první operaci srdce a jakou operaci považuje za vůbec nejtěžší? A proč souhlasí se rčením, že víno z rukou lékaře je vlastně lék? Poslechněte si celou epizodu.