Vyslyšel jsem volání a stal se knězem. Společnost vyléčí více otevřenosti, říká Heryán

Alexandra Udženija, Jiří Pospíšil

Audioverze

Hostovi nové epizody podcastu Dycky Praha! byste možná jeho povolání na první pohled netipovali. I do studia za Alexandrou Udženijou a Jiřím Pospíšilem dorazil Ladislav Heryán s rozevlátými dlouhými vlasy a v tričku legendárních Rolling Stones. Že se jedná o kněze a teologa, napoví snad jen jeho přezdívka „pastor undergroundu“. „Stát se knězem není to samé, jako když se rozhodujete, že budete třeba elektroinženýrem. Není to ani tak vaše rozhodnutí jako vyslyšení volání od Boha a odpověď na něj. Tomu volání se nedá vyhnout a nedá se neuposlechnout,“ říká Heryán, který kvůli své kněžské dráze musel za minulého režimu emigrovat.

Že je Heryán skutečně netradičním knězem, dává najevo i tím, že bohoslužby pořádá třeba na rockových festivalech a koncertech, kde i sám mnohdy hraje na kytaru, případně na recesistickém pochodu monarchistů, který pravidelně zakončuje modlitbou za vyhnání zlých sil z Pražského hradu. „Není to tak, že jako kněz jsem nějaký jiný. Naopak jsem přesvědčen, že lidé jsou všichni stejní a všichni jsou duchovní bytosti. Když mě bolí zuby, bolí mě stejně jako kohokoliv jiného. Stejně mluvím k lidem na mši, na koncertu nebo ve škole, protože jsme všichni stejní,“ vysvětluje Heryán.

Dělící linií ve společnosti je podle něj pomyslná čára mezi lidmi otevřenými a uzavřenými. „Krátkodobé řešení to nemá. Jediný lék, který by společnosti pomohl, je, když se budou mladí lidé učit otevřenosti,“ míní Heryán.

Jaká je práce vězeňského kaplana? A co vedlo Ladislava Heryána k tomu, že se z emigrace vrátil do rodného Česka, místo aby zamířil na misi do Afriky? Podívejte se na celou epizodu.

sinfin.digital