KOMENTÁŘ MARKA KERLESE | Dva favorité českých prezidentských voleb označili dobu, ve které právě žijeme, za těžkou. I někteří další čeští politici operují podobným přirovnáním. Opravdu se ale máme jako společnost tak špatně, abychom si mohli stěžovat s pomocí tak silných výrazů? Kdo z politiků dnes používá spojení těžká doba, zřejmě zapomíná na to, že mezi námi stále žijí lidé, kteří zažili nebo zažívají opravdu těžké časy. A k těm má naše současná situace přes veškeré problémy stále velmi daleko.
Příkladem politika, který si z „těžké doby“ udělal marketingový nástroj, je třeba prezidentská kandidátka Danuše Nerudová. Žena, usilující o to být první ženskou hlavou státu v historii České republiky, veze v předvolebním klipu syna autem do školy, přičemž syn čte na zadní sedačce maminčin předvolební program.
„Žijeme v těžké době, ne všichni se mají dobře. To ale překonáme. Mám jasnou vizi…“
Jsem připravena stát se první prezidentkou České republiky. Buďme změnou, která nastartuje Česko! 🇨🇿 pic.twitter.com/JXIDhQiVkO
— Danuše Nerudová (@danusenerudova) November 18, 2022
Opomeňme nyní, že už samotná stylizace klipu je poněkud zvláštní. Dobře oblečený chlapec sedí na zadním sedadle za usměvavou, dokonale upravenou maminkou, která ho veze v autě do školy v evidentně „slušné čtvrti“. Ale pochopitelně se to celé odehrává v těžké době.
Ano, je určitě pravda, že hodně lidí takové štěstí jako rodina Danuše Nerudové nemá, že jim inflace a zdražování energií nedovolují třeba platit dětem drahé kroužky nebo dokonce nemají ani na školní obědy. Jsou lidé v exekucích, v těžkých životních situacích, lidé nemocní, vystavení různým zkouškám, nezaměstnaní, lidé, šetřící každou korunu a obávající se budoucnosti.
Můžeme ale opravdu říci jako Danuše Nerudová, že jako národ dnes žijeme v těžké době? Možná si kandidátka na českého prezidenta nevzpomíná, že se narodila v časech komunistické normalizace, která byla v mnoha ohledech těžší dobou, než je ta dnešní.