KOMENTÁŘ MARKA KERLESE | Snad žádnému jinému tématu se v posledních letech nevěnoval bývalý prezident Miloš Zeman tak usilovně jako ochraně českých lesů před kůrovcem. Zvlášť v žaludku mu ležel takzvaný „Bursíkův kůrovec“ jako symbol údajné devastace nejen šumavských, ale i dalších českých lesů kvůli nezasahování právě proti lýkožroutu smrkovému. Zeman vždy byl zarytým odpůrcem toho, aby část přírody zůstala bez zásahu člověka. Po konci Zemanova prezidentského mandátu je ale jisté, že svůj boj s Bursíkovým kůrovcem a ochranáři exprezident prohrál. A to drtivě.
Miloš Zeman mluvil během celého svého prezidentského období o kůrovci tak často a v tak krkolomných souvislostech, že by nestranní pozorovatelé mohli získat dojem, že se jednalo i o určitý druh posedlosti. Takzvaného Bursíkova kůrovce totiž exprezident obvykle zmiňoval i v projevech na témata, která s ochranou přírody a lesním hospodářstvím neměla vůbec nic společného.
Zeman byl od počátku odpůrcem takzvané bezzásahovosti nejen v Národním parku Šumava, ale i v dalších českých národních parcích. Podle něj se les kůrovci sám ubránit nedokáže a vždy mu musí přijít na pomoc člověk. Tahle představa byla v příkrém rozporu s tím, co udělal bývalý ministr životního prostředí za Zelené Martin Bursík. Ten po orkánu Kyrill v lednu 2007 rozhodl o tom, že se nebudou likvidovat a odvážet polomy v šumavských horských smrčinách a smrčiny se po vzoru jiných zahraničních parků ponechají přirozené obnově. A to i za cenu očekávané gradace kůrovce.
Zeman se později nad usychajícími smrčinami proletěl vrtulníkem, přičemž postup ochranářů tvrdě odsoudil. Zastánce nezásahového režimu opakovaně označil za „zelené fanatiky“ a lýkožrouta smrkového dlouhodobě překřtil na Bursíkova kůrovce.
Bursíkův kůrovec ostatně podle Zemana mohl i za loňský požár v Českém Švýcarsku. „Požár se rozšířil především kvůli tisícům a tisícům uschlých stromů napadených Bursíkovým kůrovcem,“ řekl Zeman. Kromě toho je na vině podle Zemana také „zrůdná filozofie“ bezzásahových zón, kdy se nechávají padlé stromy ležet. „…Zelený fanatismus je něčím, co nás všechny ohrožuje, ať už v lesních požárech, cenách energií a v politice obecně,“ uvedl exprezident.