Když britský premiér Boris Johnson před čtrnácti dny pod silným tlakem spolustraníků složil své funkce – šéfa konzervativců i ministerského předsedy – bylo jasné, jaké téma bude v následujících dnech a týdnech ve Velké Británii dominovat: boj o budoucího lídra Tory Party – tři roky poté, co jej pro sebe urval právě Johnson.
Kandidátů se nakonec sešlo celkem jedenáct a hlasování konzervativních poslanců v Dolní sněmovně bylo velmi zajímavé. Samotní finalisté, dvě „těžké toryovské váhy“, bývalý ministr financí Rishi Sunak a úřadující ministryně zahraničních věcí Liz Trussová, ale překvapiví nejsou ani trochu. Nic to ovšem nemění na faktu, že výsledek celostranické volby mezi těmito dvěma bude drama se zásadními důsledky pro celou zemi i pro Evropu. Již zmíněnou „jedenáctku“ tvořila věru zajímavá jména, která je dobré si připomenout, protože o Velké Británii i dnešní Konzervativní straně vypovídají mnohé.
Za největšího favorita voleb z řad toryovských poslanců byl od počátku pokládán jejich včerejší vítěz Rishi Sunak. Ten funkci ministra financí složil teprve nedávno, na začátku července, poté co Johnson navrhl na post zástupce vrchního „whipa“ (post podobný předsedovi poslaneckého klubu u nás) Chrise Pinchera, vyšetřovaného kvůli sexuálnímu obtěžování, a hlavně proto, že se s odcházejícím premiérem údajně rozešel v názoru na důležité ekonomické otázky.
Ve skutečnosti šlo spíše o to, že si Sunak, který Johnsona ještě na počátku června v důležitém vnitrostranickém hlasování podržel, uvědomil, že čas Bo-Jo tak jako tak vypršel a že chce-li hrát významnou roli v boji o nástupnictví, je nejvyšší čas vyrazit na zteč.
Sunak je mimořádně zajímavý člověk i politik. Jeho prarodiče pocházeli z Paňdžábu v britské Indii, odkud odešli jako mnoho dalších Indů s vidinou lepšího života do východní Afriky. Sunakův otec Yashvir se narodil v Kolonii a Protektorátu Keňa, obecně známých jako Britská Keňa, matka Usha v Tanganice, což byla součást britských koloniálních držav ve východní Africe.