KOMENTÁŘ MARTINA SCHMARCZE | Umřely staré ideologie? Neumřely a ani umřít nemohly. Protože konzervatismus, liberalismus a socialismus jsou politickým vyjádřením vnitřního ustrojení lidí, jejich rozdílných hodnot a tužeb. Skomírají tradiční strany a jejich místo zabírají „neideologičtí“ populisté, aktivisté a protestní hnutí. Z politických učení si vybírají rozinky a nezáleží jim na podstatě. Což je zlé, neboť tou podstatou jsou svoboda a demokracie.
Itálie, Francie, USA, Velká Británie. Tam všude buď vítězí nová uskupení, v nichž hlavní roli nehraje ideologie, ale osoba vůdce, nebo alespoň lídři, kteří se moc nepářou s tradiční politikou vlastní strany. I v konzervativním Rakousku sice lidovci zůstali u moci, ale Sebastian Kurz zrušil dosavadní způsob kolektivního rozhodování „stařešinů“ a strhl veškerou moc a odpovědnost na sebe. Němci se zatím drží tradice silné stranické demokracie založené Konradem Adenauerem, ale kdo ví, co přijde po Angele Merkelové?
Změna je sice život a v demokracii se občas musí vyvětrat. Jenomže není dobré, když ten vítr má sílu hurikánu, který spolu se zatuchlým vzduchem odnese i střechu, nebo rovnou celý dům. Vývoj, který smazává rozdíly mezi ideologiemi a předvídatelné strany nahrazuje nečitelnými populistickými vůdci, popřípadě rostoucí mocí aktivistů, kteří ani neprocházejí testem voleb, jde proti principům liberální demokracie. Donald Trump a hnutí Black Lives Matter nejsou protiklady, ale dvě tváře jednoho problému.
Konzervatismus, liberalismus a socialismus vyrůstaly spolu s demokracií a přirozeně pokrývají všechny podstatné zájmy jednotlivých skupin společnosti. Zároveň respektují společný základ svobodného demokratického právního státu. Představují pluralismus i jednotu, svobodu i řád. Co přichází místo nich? Nové autoritářství místo plurality a anarchie místo řádu. Oportunističtí křiklouni místo seriózních politiků. To není dobré…