Katastrofa demokratů ve Virginii aneb Jak prezident Biden potápí svoje spolustraníky

Třebaže se v úterý hlasovalo o důležitých postech hned na několika místech USA, konkrétně o budoucích guvernérech Virginie a New Jersey a o starostech New Yorku a Bostonu, zdaleka největší pozornost byla upřena do Virginie. Ke guvernérským volbám ve státě, kde loni na podzim porazil Joe Biden v prezidentském klání Donalda Trumpa o deset procent, čímž významně přispěl ke svému celkovému vítězství. Tentokrát, po necelém roce Bidenova úřadování v Bílém domě, ale utrpěli demokraté, konkrétně úřadující guvernér Terry McAuliffe, od republikánského vyzývatele Glenna Youngkina hodně hořkou porážku. Podle mnoha komentátorů je to navíc jen předzvěst toho, jak by mohly dopadnout volby do Kongresu příští rok na podzim. Demokraty, zdá se, čekají těžké časy.

Zejména o volbách ve Virginii se mluvilo jako o „referendu o Bidenovi“, a to tím spíš, že prezident svého spolustraníka McAuliffea (k jeho nevelké radosti) několikrát přímo podpořil, stejně jako některé další demokratické „těžké váhy“ – viceprezidentka Kamala Harrisová, bývalý prezident Barack Obama a mnozí další. Kromě toho se jednalo o stát, kde republikáni naposledy uspěli v prezidentských volbách v roce 2004, kdy vyhrál – celkově i tady – George Bush mladší nad Johnem Kerrym; od té doby tu už vítězili jen kandidáti demokratů, stejně jako, od roku 2009, ve volbách guvernéra tohoto státu. O to důležitější bylo, aby zde letos, v roce, kdy jde popularita Bidenovy administrativy prudce dolů, zatímco obliba bývalého šéfa Bílého domu Donalda Trumpa pozvolna roste, demokraté uspěli.

Guvernér Terrence Richard „Terry“ McAuliffe (*1957; v úřadu od ledna 2014), vysoký funkcionář Demokratické strany, udělal pro úspěch, co mohl a v zásadě mu lze vyčíst jen máloco. Větší chybu udělal snad jen v jediné věci, když se pokusil spojit svého republikánského rivala jednoznačně s Donaldem Trumpem v naději, že to většině voličů nedovolí dát mu hlas. Jenže! Za prvé, mnozí Američané dnes vnímají Donalda Trumpa jinak než na přelomu let 2020 a 2021, kdy odmítal uznat výsledky prezidentských voleb a kdy jej mnozí činili odpovědným za bezprecedentní útok na Kapitol z 6. ledna 2021. V porovnání se zjevně unaveným, vyčerpaným, slabým a nerozhodným Bidenem, který věru dostává své přezdívce „ospalý Joe“ (Sleepy Joe) a jemuž Američané vyčítají, bez ohledu na stranickou příslušnost, kde co (fiasko v Afghánistánu, nekompetentní imigrační politiku, příliš velké utrácení peněz, závislost na levicovém křídle strany atd.), se jim náhle jaksi nezdá, že by Trump byl až tak špatným prezidentem, což potvrdilo hned několik průzkumů veřejného mínění. Vítězný Glenn Youngkin navíc dokázal skoro nemožné – na jedné straně se mu podařilo udržet si od Trumpa jistý distanc, současně jej ale tak říkajíc nezavrhl a „nevysloužil“ si hněv jeho samotného ani jeho početných stoupenců. Sečteme-li to a podtrhneme, je výsledek virginských voleb nabíledni.

Volby ve Virginii
Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Co demokratům prohrálo ve Virginii volby?
  • Jaký talent ukázal Glenn Youngkin?
  • A proč je Bidenova podpora „polibkem smrti“?
sinfin.digital