Amerika v boji, ale ne ve válce. Joe Biden přednesl netradiční i tradiční projev o stavu unie

KOMENTÁŘ MARTINA KOVÁŘE | Je to dlouhá a ctihodná tradice: prezident Spojených států amerických pronáší pravidelně na začátku roku před oběma komorami Kongresu poselství o stavu unie. Letos tento projev fakticky vzato poprvé vedl Joe Biden, který loni ještě neměl co rekapitulovat, jelikož do úřadu nastoupil o pouhé tři měsíce dříve. A jeho slova letos zazněla o něco později než na obvyklém přelomu ledna a února, konkrétně 1. března. Vzhledem k okolnostem to byla zvláštní řeč, netradiční i tradiční zároveň. Co tedy americký prezident řekl a jak si dnešní USA podle něj stojí?

Vezmeme-li v potaz ruský útok proti Ukrajině, nebyl nikdo – kongresmani, novináři, „obyčejní Američané“ ani svět – překvapen tím, že prezident začal zahraniční politikou. Už Bidenova úvodní slova – „Před pouhými šesti dny se ruský prezident Vladimir Putin pokusil otřást samotnými základy svobodného světa“ – naznačila, v jakém duchu se tato část zprávy o stavu unie ponese. A vskutku, Joe Biden „předem promyšlený a zcela nevyprovokovaný ruský útok“ rozhodně odsoudil, řekl, že narazil na „pevné odhodlání ukrajinského lidu/národa“, vyzdvihl nebojácnost a odvahu prezidenta Volodymyra Zelenského a zdůraznil, že Putinova naděje, že Západ nebude adekvátně reagovat, byla marná. Načrtl tak dramaticky manichejský (v této chvíli zcela logicky) obraz světa: říše Zla (putinovské Rusko) a říše Dobra (Ukrajina a Západ) a nenechal nikoho na pochybách, kde USA stojí.

Následně Biden vysvětloval, kolik času a úsilí věnoval tomu, aby západní spojenci zůstali jednotní, popisoval a vysvětloval ekonomické sankce, které zasáhnou ruskou ekonomiku a povedou k jejímu fatálnímu propadu, včetně dopadů na Putinovy oligarchy, kteří podle něj, mimo jiné, „tomuto násilnickému režimu ukradli miliardy dolarů“. Vůči ruským oligarchům se americký prezident vůbec vymezil velmi, velmi ostře, když mluvil nejen o zabavení jejich jachet, soukromých letadel a luxusních apartmánů, ale zejména když řekl, že americké ministerstvo spravedlnosti připravuje ustavení zvláštní skupiny, která se „vydá po stopě zločinů (ano, zločinů) ruských oligarchů“. To byla silná slova a být ruským oligarchou, zejména tím, který má část majetku v USA, měl bych přinejmenším tísnivý pocit.

Závěrečná část zahraničněpolitického úvodu projevu, který tvořil přibližně čtvrtinu celku (což je hodně), se nesla v uklidňujícím duchu. Biden sice oznámil, že pro všechna ruská letadla „uzavře americký vzdušný prostor“ a že Amerika bude „ze všech sil pomáhat ukrajinskému lidu při obraně jeho země“ a při „zmírňování jeho utrpení“, současně ale na rovinu řekl, že americké vojenské síly „nejsou zapojeny a nezapojí se do konfliktu na Ukrajině“, tedy „pokud se Putin nerozhodne pokračovat na Západ“.

sinfin.digital