KOMENTÁŘ VRATISLAVA DOSTÁLA | Po pěti dnech, které uplynuly od zveřejnění základního rámce konsolidačního balíčku, lze vcelku přesně odhadnout, co nás čeká v příštích několika měsících. Rozličné podnikatelské spolky budou chtít po vzoru vinařů úlevy, vládu budou kritizovat také odbory, které už vyhlásily stávkovou pohotovost, a opozice, která bude nepochybně projednávání zákona blokovat. A velká otázka je, co na to všechno široká veřejnost.
Přestože lze s ohledem na rozličná sociologická šetření říct, že navzdory mnoha krizím, kterým vláda a česká společnost čelila a čelí, v součtu podpora koaličních stran de facto od předloňských sněmovních voleb neklesla, analytici agentury Kantar CZ na základě posledního šetření pro Českou televizi tvrdí toto: „V posledních měsících začíná přibývat voličů, kteří se přesouvají mezi vládním a opozičním táborem, konkrétněji k hnutí ANO, což se dříve dělo spíše zřídka. Více než polovinu nových voličů ANO nyní tvoří právě ti, kteří dříve preferovali některou z vládních stran. Mezi důvody je dobře patrná obecná jednotící linie, a to velká nespokojenost s prací vlády, neplnění vládního programu apod.“
Jde dost možná o první varovný signál a teprve příští šetření ukážou, zda se jedná o nástup nového trendu. Pokud by tomu tak bylo, nepochybně to ovlivní pevnost odhodlání jednotlivých vládních stran prosadit konsolidační balíček bez ohledu na to, zda s ním souhlasí nejen odbory nebo opozice, ale také masy lidí, anebo třeba jenom jednotlivé společenské skupiny.
Na INFO.CZ už o tom psal Martin Schmarcz. Zatím k tomu pochopitelně nemám data, ovšem z prvních reakcí je můj dojem takový, že volič vládních stran se cítí být konsolidačním balíčkem pokud ne přímo zrazen, tak alespoň oklamán. Vcelku realisticky lze čekat, že minimálně jejich část koalice odradí či ztratí, voliče opozičních stran svým návrhem ale skoro jistě nepřiláká.