Budou roboti pojišťovat sami sebe? EU řeší ožehavou otázku, která souvisí s umělou inteligencí

Částečným obrácením důkazního břemene chce Evropská komise usnadnit žaloby lidí vůči společnostem, vyvíjejícím systémy takzvané umělé inteligence. Výrobci by v určitých případech museli sami prokázat, že nemohou za škodu, z níž je viní uživatel jejich výrobku. Jeden z dalších návrhů dokonce počítá s tím, že by „roboti“ měli právní a finanční odpovědnost sami za sebe.

Zprávu o tom, že Evropská komise připravuje návrh na úpravu legislativy v oblasti odpovědnosti za umělou inteligenci, přinesl jako první německý deník Frankfurter Allgemeine Zeitung. 

Podle jeho interních informací, které ale „Brusel“ nijak nevyvrací, by měla EK uprostřed tohoto týdne přijít s návrhem na poměrně razantní zvýšení práv občanů, kteří se cítí poškozeni právě chybami či vadami umělé inteligence.

Zatímco třeba u současných aut jsou za nehodu vždy zodpovědní řidiči, vnější okolnosti nebo závada na vozidle, s umělou inteligencí (UI) je to komplikovanější. Přístroje, používající systémy UI, ať už jsou to třeba přístroje v nemocnicích, sledovací a vyhodnocovací zařízení nebo třeba řídící počítačové jednotky v samořídících vozidlech, jsou velmi složité. A v případě selhání je tedy velmi těžké určit, zda za případnou chybu a způsobenou škodu může člověk (např. obsluha), výrobce nebo právě výrobní vady systému umělé inteligence.

Navíc, a to je důležité, se běžný uživatel jen těžko dostane k veškerým informacím, které jsou s vývojem příslušné UI spojené. A často je ani nežádá, protože jim není schopen porozumět, údaje jsou na mnoha desítkách stran.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Co podle FAZ navrhuje Evropská komise?
  • A na jaké problémy naráží v praxi určování odpovědnosti za chyby umělé inteligence?
sinfin.digital