Na Slovensku padla vláda. Politolog nastínil čtyři scénáře dalšího vývoje, rozložení sil i jak může ovlivnit krizi prezidentka Čaputová

Slovenský parlament ve čtvrtek vyslovil nedůvěru menšinové vládě premiéra Eduarda Hegera. Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová následně oznámila, že v pátek vládu odvolá a pověří ji omezeným výkonem funkce. O příčinách vleklé politické krize, o jejím kontextu a důsledcích jsme hovořili se slovenským politologem Jurajem Marušiakem.

Jaké jsou příčiny vleklé vládní krize na Slovensku, která vyústila tím, že jí poslanci vyslovili ve čtvrtek nedůvěru?

Příčiny jsou pnutí uvnitř vládní koalice, které mají dlouhodobý charakter. Týkají se sociálně-ekonomických otázek, ale i způsobu vládnutí, reálně totiž vládu kontroluje ministr financí a expremiér Igor Matovič, který byl kvůli konfliktnímu stylu své politiky z funkce premiéra v roce 2021 odvolaný.

Spory v koalici byly a jsou jakého rázu? Jsou politické, programové, anebo spíše osobní?

Významnou úlohu sehrává spor mezi konzervativní a liberálněji orientovanou částí koalice, ale i spory osobního charakteru. Klíčovým požadavkem strany Sloboda a Solidarita (SaS) byl odchod Igora Matoviče z vlády, a to, jak jsem už říkal, kvůli jeho konfliktnímu a chaotickému způsobu vládnutí, a zároveň kvůli faktickému právu veta, které má jako lídr nejsilnější koaliční strany.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Jaké jsou nyní scénáře dalšího vývoje?
  • V jaké kondici je opozice?
  • A jak může vládní krizi ovlivnit prezidentka Čaputová?
sinfin.digital