Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová se chystá příští týden jmenovat vůbec první úřednickou vládu v novodobých dějinách Slovenska. Kabinet odborníků by měl zemi dovést k zářijovým předčasným parlamentním volbám. Se slovenským politologem Markem Rybářem jsme hovořili o příčinách i důsledcích vleklé politické krize, o kontextu vzniku nové vlády a také o tom, jakým způsobem může ovlivnit dynamiku v čase předvolební kampaně.
Budoucí premiér slovenské vlády Ľudovít Ódor se nechal slyšet, že cílem jeho vlády bude dovést zemi k zářijovým předčasným volbám a přinést zemi klid a stabilitu. Pokud jde o stabilitu, je to podle vás realistický cíl?
Těžko říct. Já jsem včera zaznamenal prohlášení předsedy parlamentu a předsedy uskupení Sme rodina Borise Kollára, který řekl, že bude vlastně celý parlament ve vztahu k příští vládě opoziční. Takže já o tom pochybuji.
Co tím chtěl podle vás říct? Že ani jedna strana vznik nové vlády nepodpoří?
Podle mě tím myslel to, že na Slovensku nemáme zkušenosti s podobným typem vlády, takže nikdo moc neví, jak to bude vypadat. Navíc do voleb zbývá velmi málo času, a pokud tomu správně rozumím, tak se prezidentka Zuzana Čaputová chystá jmenovat fakticky prezidentský kabinet. Alespoň pokud vím, tak nejsou žádné informace o tom, že by jednala se zástupci jednotlivých parlamentních stran.
Jinými slovy mi říkáte, že Zuzana Čaputová jmenuje příští týden vládu bez toho, že by svůj postup koordinovala se stranami zastoupenými v parlamentu…
Řekla to trochu jinak, v každém případě prozradila zatím pouze jméno premiéra, a pokud jde o ostatní ministry, jejich jména se veřejnost dozví až poté, co o nich bude informován parlament. A vůbec nic nenaznačuje, žádné její prohlášení, zrovna tak se o tom nemluví v médiích, že by o vzniku vlády jednala s představiteli parlamentních stran.