Integrace ortodoxních židovských věřících do izraelské společnosti se zpomaluje. Klesá počet těch členů konity, kteří pracují a nejsou tak odkázáni na státní podporu. Vyplývá to z prosincové zprávy think tanku Israel Democracy Institute (IDI), ze kterého citoval zpravodajský web The Times of Israel.
„Letošní zpráva naznačuje znepokojivý vývoj,“ konstatují spoluautoři zprávy ze zmíněného think tanku Gilad Malach a Lee Cahaner. „Je zjevné, že mění trend několika posledních let, kdy se ortodoxní věřící stále častěji zapojovali na trhu práce a docházeli do sekulárních škol a na univerzity. Registrujeme sice povzbudivé údaje ohledně klesající míry chudoby v ortodoxních kruzích, tyto úspěchy jsou ale po našem soudu výsledkem politiky minulých vlád, které zřetelně podporovaly vzdělání, zaměstnanost a ty Izraelce, které se přihlásili k vojenské službě,“ dodávají.
Tzv. charedim přitom v současnosti představují více než milion obyvatel Státu Izrael. Ten jako celek čítá necelých devět milionů lidí, zhruba pětinu pak tvoří Arabové s izraelským pasem. Lze tedy říci, že každý sedmý izraelský žid je (ve své víře) ortodoxní, ba ultraortodoxní.
Mimochodem, židovský stát se zdá být demografickými statistikami dlouhodobě fascinován, a to nejen v etnocentrické obavě z vyšší porodnosti arabských rodin, ale právě i kvůli značnému počtu dětí, který je pro ortodoxní prostředí typický. Podle projekce izraelských úřadů se tak v následujících čtyřech desetiletích počet Izraelců zdvojnásobí, přičemž kolem roku 2060 se bude celkem 29 procent obyvatel (5,3 z celkových 18 milionů) hlásit právě k charedim.