„Dálnice“ do Evropy je zase volná. Ani miliony eur nezastavily proud migrantů z Afriky

Adam Maršál

Evropskou unii obchází nový strašák. Poté, co vojenská junta v Nigeru zrušila zákon o pašování lidí, panují obavy, že se přes zimu přesune obří vlna uprchlíků přes Saharu a na jaře připluje po moři do Evropy. Přestože počty uprchlíků letos narostly, podle experta na migraci Víta Novotného je předčasné mluvit o nové migrační vlně. „Pochybné je dokonce i to, jestli evropské intervence v Nigeru za posledních osm let skutečně pomohly zastavit tok uprchlíků, protože na to neexistují věrohodné studie,“ říká Novotný v rozhovoru pro INFO.CZ. 

Ta obava stojí na logické konstrukci: formou nejrůznějších fondů Evropská unie od roku 2015 utratila jen v samotném Nigeru miliony eur za to, že tato tradičně tranzitní země zastaví příval migrantů směřujících z mnoha afrických zemí dál na sever, a tím pádem do Evropy. 

Tehdejší nigerská vláda tuto neudržitelnou situaci vyřešila tím, že postavila převaděčství mimo zákon. Jenže v Nigeru letos došlo k převratu, prezidenta Mohameda Bazouma zadržela prezidentská stráž a vlády se zmocnila Národní rada pro ochranu vlasti v čele s generálem Abdourahamanem Tianim, který zákon vydaný na objednávku Evropské unie zrušil. Zejména ve Francii a v Itálii teď sílí obavy z toho, co zrušení zákona způsobí.

Vít Novotný, seniorní analytik z Martensova centra se sídlem v Bruselu a expert na migraci říká, že mluvit dnes o nové vlně migrace, která příští rok dorazí do Evropy, je předčasné a spekulativní. „Nedá se říct, co bude za měsíc, natož co bude za rok. Pochybné je dokonce i to, jestli evropské intervence v Nigeru za posledních osm let skutečně pomohly zastavit tok uprchlíků, protože na to neexistují věrohodné studie,“ myslí si Vít Novotný.

Obavy z další migrační vlny vyvolala nová nigerská vláda, která v listopadu zrušila osm let platící zákon 36-2015, který kriminalizoval přepravu migrantů z nigerského Agadezu na sever do Libye a Alžírska, odkud se jim otvírala cesta do Evropy. Zákon byl mnoha experty považován za vnucený Nigeru Evropskou unií, která se rozhodla jednat poté, co v roce 2015 počty migrantů z Afriky přesáhly tři sta tisíc.

Místo „syrských doktorů“ přišli mladíci bez budoucnosti – a taky násilí a zločin. Švédsko řeší, co s migrací

sinfin.digital