Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová v pátek odvolala vládu premiéra Eduarda Hegera s tím, že jeho kabinet zůstane v úřadě do jmenování nové vlády. Jeho pravomoci ale budou omezené. Čaputová zároveň politiky vybídla k dohodě o vypsání předčasných voleb. Podle politologa Marka Rybáře jde o správné řešení.
Prezidentka v pátek uvedla, že by se volby měly optimálně konat ještě v první polovině příštího roku. „Předčasné volby jsou správným řešením. Vládní strany mají žalostně nízkou podporu a jejich další vládnutí by nadále podrývalo důvěru veřejnosti v základní demokratické instituce, už tak otřesenou v důsledku politiky OĽaNO Igora Matoviče a předtím Smeru Roberta Fica,“ komentuje aktuální politickou situaci na Slovensku politolog Marek Rybář.
V danou chvíli podle něj přitom nelze odhadovat, jak volby dopadnou. „Varování či obavy před návratem Fica k moci, které často slýchám, jsou ale postavené na klíčovém a nevysloveném předpokladu: tj. že Ficovi budou v návratu k moci asistovat nejen extremistické strany, ale i strana Hlas Petera Pellegriniho.“ Podle něj to ale vůbec není jisté. „Straně Hlas by víc vyhovovala nějaká forma spolupráce se stranami situovanými ve středu politického spektra, tedy bez extremistů a bez Fica.“
Rybář nicméně dodává, že jsou všechny možnosti otevřené a nelze tudíž vyloučit ani to, že po příštích volbách na Slovensku vznikne autokratická vláda. „Zároveň je vysoce pravděpodobné, že každá následující vláda bude složená z většího počtu stran, což může naznačovat pokračování nepředvídatelnosti slovenské politiky a její možnou další nestabilitu.“ Zdůrazňuje přitom, že dlouhodobě nejpopulárnější stranou na Slovensku je opoziční Hlas Petera Pellegriniho – podporuje ji přibližně dvacet procent voličů.