E15 PREMIUM | Největší záchranná akce americké centrální banky od roku 2008. Brutální cenový otřes státních dluhopisů, který investoři nezažili taktéž dlouhých patnáct let. Do třetice všeho zlého pak největší objem bankovních aktiv v trapu od pádu neslavné legendy z Wall Street jménem Lehman Brothers. Letošní březen udělal v mnoha ohledech nejvíce od velké finanční krize pro to, aby investoři i široká veřejnost uvěřili, že svět stojí na prahu další bankovní katastrofy. Finanční svět nicméně jen vystavil účet centrálním bankám za letitou a takřka bezuzdnou politiku levných peněz.
Bezmála 350 miliard amerických dolarů neboli v přepočtu sedm a půl bilionu korun stihl rozpůjčovat americký Fed finančním domům během pouhých tří týdnů trvající bankovní krize. Mamutí záchranná akce amerických centrálních bankéřů svou intenzitou zhruba odpovídá éře po pádu Lehman Brothers. Tehdy americký Fed stihl během října roku 2008, tedy v měsíci následujícím po největším bankovním krachu amerických dějin, nalít do systému jen o několik nízkých desítek miliard dolarů více.
Index Move, který je finančními profesionály vnímán jako zrcadlo šílenství trhu, zároveň vykreslil v březnu poprvé od velké krize šokující lehmanovskou kolmici. Vždyť také v propadlišti finančních dějin skončilo 319 miliard dolarů bankovních aktiv. To je „jen“ o zhruba padesát miliard méně než za celý kritický rok 2008.
„Důsledem bankovní krize posledních týdnů bude utažení úvěrových podmínek, které uzme z amerického růstu až půl procenta,“ uvádí ekonom společnosti XTB Štěpán Hájek. Jak v polovině března uváděli analytici Goldman Sachs, zatímco v předvečer bankovní krize měla Amerika k poklesu ekonomiky našlápnuto z pětadvaceti procent, finanční šok zvýšil pravděpodobnost o deset procentních bodů na více než třetinu. Primárním důvodem je rozpolcenost centrálních bank s ohledem na jejich cíle. Hasit totiž musejí dva velké požáry najednou, a to stabilitu bank a masivní inflaci.