S místopředsedkyní poslanecké sněmovny Olgou Richterovou z Pirátů jsme hovořili během středečního jednání dolní komory o důvěře vládě Petra Fialy, jejíž jsou Piráti součástí. Probrali jsme vládní plány, postavení Pirátů i složitou výchozí pozici vládní koalice. Richterová si je dle svých slov vědoma, že mezi koaličními stranami mohou být rozdíly v pohledu na finance, sociální otázky a další věci. „Země je ale v krizi a potřebuje vládu, která se dokáže domluvit. Je to o tom snažit se racionálními argumenty přesvědčit ostatní, že mají váš program či cíle skutečně smysl a Česko z nich bude těžit,“ říká.
Po dlouhých letech v opozici jste jako Piráti dosáhli svého cíle – jste součástí vlády, která v těchto hodinách žádá poslaneckou sněmovnu o důvěru. Jak se cítíte?
Hlavně vnímáme velkou zodpovědnost. Nejen vůči bezmála 840 tisícům lidí, kteří do nás vložili při volbách důvěru, ale všem občanům. Země je po vládě Andreje Babiše v krizi, ať už hovoříme o pandemii, cenách energií či bydlení nebo řadě dalších zanedbaných oblastí. Je před námi tedy hodně náročných úkolů, na kterých je nutné poctivě, konstruktivně a systematicky pracovat. Nelze vyřešit dlouhodobě přehlížené problémy za den, i když bychom si to kvůli lidem přáli.
Nutné je také nedělat žádné výstřely naslepo jako minulá vláda, ale řídit se daty a expertizami. Z opozice jsme jako Piráti zvyklí intenzivně pracovat, také jsme byli jedna z nejaktivnějších opozic od revoluce, jsme na to tedy připraveni. Už jsou za Piráty v procesu zákony zajišťující dostupnější bydlení, protikorupční opatření a legislativa typu zákon o střetu zájmů a řada dalšího. Nutná je také okamžitá pomoc lidem zasaženým energetickou krizí, která prošla v 1. čtení v tomto týdnu sněmovnou, ale i dlouhodobá řešení v této oblasti.
Faktem ale je, že jste do vlády vstoupili v o mnoho slabší pozici, než jste si ještě před volbami představovali. Nebude to působit uvnitř Pirátů pnutí?
Co se týká fungování vlády obecně: do voleb jsme šli v koalici Piráti a Starostové se společným programem, na jehož podobu jsme měli zásadní vliv. Máme 37 mandátů. Zároveň jsme se Spolu čtyři roky působili ve sněmovně společně v demokratické opozici. Často jsme nacházeli shody při podpoře návrhů, společně jsme se zasazovali o dodržování demokratických principů. Pokud chcete občanům opravdu pomoci a dělat dobrou politiku, je to prostě vždy o spolupráci a hledání společných průsečíků, ne o prohlubování příkopů. Věřím, že si to uvědomují i další strany.
Ohledně Pirátů jako takových jsme nikdy nezastírali, že volby na počet mandátů rozhodně nedopadly podle našich očekávání. Ať už řadou vnějších faktorů, tak i vnitřních chyb. Samozřejmě také pracujeme na dalším rozvoji a zlepšení našich stranických procesů. Při celostranickém hlasování o vládě přes osmdesát procent hlasujících členů strany vyjádřilo podporu vstupu, což vnímám jako velmi silný mandát.
A jsem ráda, že se nám do vládního programu ve spolupráci s našimi odbornými týmy podařilo prosadit řadu našich priorit a jeho finální podobu považuji za dobrý kompromis. Zároveň budeme samozřejmě i nadále řešit pirátská témata, která se do programu explicitně nedostala. Vždy jsme dělali maximum pro prosazení našich smysluplných návrhů na rozvoj naší země, a to budeme dělat nadále.
V rozhovoru se mimo jiné dozvíte:
• Co říká na to, že vláda zmrazila platy i těm státním zaměstnancům, kteří jsou na tom s příjmy už tak dost mizerně.
• Jak hodnotí situaci, kdy pirátský ministr pro legislativu Michal Šalomoun varoval, že zmrazit platy i soudcům může být v rozporu s ústavním pořádkem, a vláda mu nenaslouchala.
• Jak vnímá rozhodnutí Jana Farského (STAN) odjet na stáž do USA, ale zároveň si ponechat mandát poslance.