Vítězství ANO ve volbách je nejpravděpodobnější varianta, říká analytik CVVM Červenka

Analytik Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) Jan Červenka v rozhovoru pro INFO.CZ detailně popisuje aktuální trendy podpory jednotlivých politických stran. To nejzajímavější možná je, že za nejpravděpodobnějšího volebního vítěze označuje hnutí ANO. Pokud jde ale o vznik nové vlády, je hodně opatrný. „Je dost možné, že po volbách nastane patová situace,“ říká.

V posledních týdnech se situace na politické scéně jeví tak, že preference nejsilnějších subjektů spíše stagnují. Což si troufám tvrdit přesto, že podle aktuálního šetření CVVM na rozdíl od jiných agentur vede hnutí ANO před koalicí Pirátů a Starostů. Základní otázka nicméně zní: jaká je podle vás základní dynamika současné české politiky?

Hodnotit krátkodobou dynamiku na základě jednoho výzkumu, který proběhl po vynucené osmiměsíční pauze, dost dobře nejde. Navíc výsledky modelů různých společností se momentálně poměrně rozcházejí, což je do značné míry dané tím, že ty modely jsou konstruované odlišnými metodami z dat, která nejsou metodologicky úplně srovnatelná. Všechny sice používají obdobnou otevřenou otázku, ale pokud jde o „doždímávání“ respondentů, kteří napoprvé neuvedou konkrétní stranu, měření volebního potenciálu, který hraje určitou roli v konstruování modelu, a také doptávání se na vznikající volební koalice, mohou se výrazně lišit.

Rozdíly ve výsledcích mohou přirozeně vyplývat i z různých způsobů dotazování a výběru respondentů, což jsme si měli díky pandemii COVID-19 možnost ověřit, když jsme byli okolnostmi donuceni přistoupit prostřednictvím kolegů z Medianu k dotazování CAWI na výběru dotázaných z panelu respondentů, kombinovanému s dotazováním prostřednictvím telefonu, což může produkovat poměrně velké rozdíly v dílčích výsledcích oproti klasickému celopopulačnímu výběru realizovanému kombinací dotazování PAPI a CAPI (papírové dotazníky či tablet v rukou tazatele, který dělá rozhovor face-to-face s respondentem, pozn. red.).

V dlouhodobějším pohledu naše nová data víceméně potvrdila to, co ukazovala například data Medianu. Během té pauzy vynucené nepříliš dobře zvládnutou podzimní a zimní vlnou epidemie COVID-19 se snížily dost výrazně preference ANO a nahoru šly preference opozičních stran, a hlavně té kombinace Pirátů a STAN. Náš červnový model se prakticky neliší od květnového modelu Medianu, i když my v něm máme na prvním místě ANO a koalici Pirátů a STAN těsně druhou, zatímco u Medianu to bylo obráceně.

Rozdíly se tu pohybují v konfidenčním intervalu a z obou modelů v podstatě vyplývá, že preference obou subjektů jsou statisticky zhruba vyrovnané. Květnový model Medianu přitom ukazoval mírný pokles u koalice Pirátů a STAN a mírný nárůst u koalice SPOLU (obojí tak zhruba na hranici výběrové chyby), takže se buď nic moc neděje, nebo se opoziční hlasy přesýpají v nevelkém počtu z jedné hromádky na druhou. Pokles ANO, který byl patrný od loňského podzimu, se pak zřejmě zastavil. Další vývoj je ovšem momentálně zcela nejasný.

Může Andrej Babiš volby vyhrát? A pokud ano, co pro to musí udělat?

Pokud je výhrou voleb míněno být první na pásce, pak šanci samozřejmě má a je to dokonce asi ta nejpravděpodobnější varianta z těch, které mohou nastat. Telefonické dotazování a on-lineové dotazování v rámci nějakého panelu, jimiž se vesměs dělaly výzkumy v období zhoršené epidemiologické situace, mívají tendenci trochu nadhodnocovat podporu Pirátů a dalších stran volených spíše mladšími a s prostředím internetu více spojenými lidmi, a kromě toho opozice doposud těžila z toho, že sama za nic nenese odpovědnost a že se ani k ničemu nemusí příliš konkrétně vyjadřovat ve smyslu překládání vlastních návrhů.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Podaří se ČSSD odrazit ode dna?
  • Jak na voliče zapůsobí kontaktní kampaň Tomia Okamury?
  • A je Robert Šlachta se svou Přísahou černým koněm těchto voleb?
sinfin.digital