V úterý začne ve sněmovně velká prázdninová politická bitva o takzvaný konsolidační balíček. A i když třeba Marek Benda z ODS nedávno v Otázkách Václava Moravce tvrdil, že opozice nevydrží vzdorovat od 11. července až do 25. srpna, nelze vyloučit, že to skutečně potrvá. Politici letos budou muset oželet letní dovolenou.
Takzvaný konsolidační balíček mění okolo šedesáti předpisů a obsahuje opatření, která vyžadují legislativní změny. To hlavní ale je, že jde o materiál, který zásadně ovlivní životy lidí, a proto může také významně promluvit do výsledku příštích voleb. Jeho podoba ovlivní, jak se bude na vládu Petra Fialy zpětně vzpomínat. Politický terén před dost možná nejzásadnější bitvou tohoto volebního období jsme rozebrali s politology Lubomírem Kopečkem a Jakubem Lyskem.
Zcela jistě bude zajímavé sledovat, do jaké míry bude vládní koalice pevná a jednotná, anebo zda některé koaliční strany sněmovní peripetii využijí k tomu, aby do projednávaných zákonů prosadily některé své priority. Za další: konsolidační balíček, jeho důsledky a podoba, to vše půjde hlavně za ministrem financí Zbyňkem Stanjurou z ODS. A je potřeba připomenout, že nejen on, nýbrž i vláda jako celek opakovaně nekomunikují zrovna šťastně a přesvědčivě.
Lubomír Kopeček, který působí na Katedře politologie Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity, ale připomíná, že v zásadě každá vláda, která se v minulosti snažila o nějakou větší reformu veřejných financí, u toho udělala komunikační chyby. „Když to srovnávám s vládami vedenými v minulosti ODS, je na tom Fialova vláda prozatím pořád komunikačně lépe než nejvíce odstrašující případ: Nečasova vláda. Ta se na reformách veřejně rozhádala,“ vzpomíná politolog.