Putin vsadil na to, že se budeme dlouho dusit ve vlastní šťávě, ale opepřili jsme si ji sami. Jsme ve válečném stavu, říká Drobil

Pavel Drobil je bývalý ministr a patří mezi vlivné členy ODS, navíc se nepohybuje pouze v politice, ale také v průmyslu. V rozhovoru pro INFO.CZ s ním probíráme energetickou krizi a reakci vlády. Osobně je skeptický k evropskému řešení vysokých cen, podle něj nakonec vládě nezbude nic jiného, než ceny energií zastropovat. „Za průmysl říkám, že se to mělo stát už včera. Jsem ale realista, takže si myslím, že nejzazší termín, kdy by to mělo vejít v platnost, je začátek listopadu,“ říká.

Vláda postupně představuje opatření, která mají lidem pomoci v čase energetické krize. Důraz dosud kladla spíše na domácnosti, ale je tu i průmysl, firmy a podnikatelé. Jak to řešit a co by se stalo, kdyby ta opatření nepřišla?

Ono je to samozřejmě provázané. Navíc je o dost jednodušší někomu radit, ale něco úplně jiného je tam sedět a rozhodovat. Pokud by to bylo na mně, otočil bych to: nejdřív bych řešil firmy, a teprve potom domácnosti a lidi. A neříkám to jako majitel několika firem, říkám to proto, že ty firmy zaměstnávají lidi, dávají jim výplaty a z těch výplat pak oni platí svoje výdaje. A teprve na základě toho, jak moc dobře by se mi podařilo stabilizovat zaměstnanecký sektor, bych pak dimenzoval podporu jednotlivým domácnostem.

V každém případě se něco stát musí, a pokud by se nic nestalo, tak si myslím, že by to opravdu mohlo skončit hodně velkým průšvihem. Ostatně tady u nás v Moravskoslezském kraji už minulý týden jeden velký zaměstnavatel oznámil, že omezuje výrobu a propouští lidi. Jako důvod uvedl drahé energie a je naivní si myslet, že by to nemělo pokračování.

Trochu mi vadí, když někdo prohlašuje, že ti zodpovědní mají zafixované ceny plynu a elektřiny, a ti nezodpovědní zafixováno nemají. Je tam totiž potřeba rozlišovat: u těch, kteří mají zafixováno, jde většinou o souhru časových náhod a šťastných okolností. Měli zkrátka štěstí, že jim končila fixace třeba v polovině loňského roku a tudíž uzavírali novou smlouvu těsně před tím, než šly ceny nahoru. Na druhou stranu ale ti, kterým končila fixace loni na podzim, kdy už bylo evidentní, že trh nefunguje standardně, a my jsme nevěděli, že Rusko už tehdy manipulovalo s trhem, tak ti byli opatrní. A vyčítat někomu, že se stal obětí nějaké spekulace, je velice hloupé, a vůbec to nesouvisí s tím, zda se chová zodpovědně.

Nám třeba náš poradce loni v listopadu radil, ať počkáme s tím, že se to v lednu uklidní. Což se také stalo, v lednu jsme pak zahájili standardní jednání o zafixování, a když byla dohoda hotova, začala válka na Ukrajině, a nám bylo řečeno, že se žádné dlouhodobé kontrakty nebudou uzavírat. A pozor, my jako firma „nejedeme“ na spotu.

V každém případě je evidentní, že se ceny energií propisují do cen výrobků, časem vám ale nezbývá nic jiného, než snižovat marže, následně jdete na nulu. Jinak řečeno: reálně máte ztrátové zakázky.

To ale nejde dělat donekonečna…

Přesně tak. Lze to dělat několik málo měsíců, pak to musíte vypnout a podnik zavřít. Takže kdybych se vrátil na začátek: pokud by vláda nic neudělala, hrozí nám obrovská krize české ekonomiky, firmy by už neměly šanci to propsat do cen, prostě by to neutáhly. Obzvlášť když se pohybujete na trhu s firmami ze zemí, tady u nás je to typicky Polsko, kde vláda třeba ceny energií už dávno zastropovala.

České firmy už se nepohybují na rovném trhu, soupeříme s konkurencí, která má tento problém aspoň z části vyřešený. Z tohoto pohledu také preferuji evropské řešení, musím ale přiznat, že jsem k němu skeptický.

Jak v tomto ohledu hodnotíte počínání ministra průmyslu Jozefa Síkely? Na evropské půdě relativně dosahuje úspěchů, přesto ale zaznívá, ať už od opozice nebo třeba odborů, že měl jednat dřív.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Co říká na slova ministra Blažka, který varuje před hrozbou revoluce?
  • Jak hodnotí počínání sněmovní opozice?
  • Jaký je osud evropského Green Dealu?
  • A kdo se podle něj ukázal být politický idiot?
sinfin.digital