Bartoše se pokusí sesadit Babišův exnáměstek nebo „komunistka“ z Moravy. Pirátský sněm odhalí pravou tvář strany, shodují se experti

V sobotu se uskuteční volební sněm Pirátů. Nerozhodne se jen o jejich novém vedení, ale – a možná především – o jejich budoucnosti. Debatovat se zcela jistě bude o podzimních sněmovních volbách, které pro Piráty skončily pohromou, a stranou nezůstane ani jejich vládní angažmá. A protože předseda Pirátů Ivan Bartoš post obhajuje v doposud nejsložitější situaci, je už teď jasné, že pokud uspěje, nedostane od spolustraníků nic zadarmo.

„Po parlamentních volbách jsme za hlupáčky, které si STAN namazal na chleba: a značná část takového vnímání strany se personifikuje do role předsedy, tedy tvé. Byl jsi také jeden z hlavních architektů ústupu od kontroverznějších témat k rozplizlé straně pro všecky a pro nikoho, která nás - mimo jiné - stála cenné jádrové voliče. I tato ztráta autenticity je spjata s tvou osobou: jako leader jsi tato témata musel komunikovat a komunikoval… Pokud si tě zvolíme znova za předsedu, bude to především signál pro veřejnost, že se jako hlupáčci z výsledků voleb poučit nehodláme a že Piráti pokračují v Bartošovské nemastné neslané politice dál. Nebylo by tedy pro stranu jako celek lepší, kdybys na chvíli ustoupil stranou?“

Byť jde o delší citaci, je užitečná, neboť na ní lze ilustrovat náladu aspoň některých členů Pirátské strany. Jak početnou skupinu tvoří, zjistíme právě v sobotu. Autorem těch slov je Jarmil Halamíček, člen Pirátské strany v Praze. A něco na jeho hodnocení situace skutečně je: Piráti v podzimních sněmovních volbách doplatili na alianci se Starosty a nezávislými, v touze oslovit většinu voličů v kampani rezignovali na protestní tón, se kterým slavili úspěch v roce 2017, a nakonec i vinou volebního systému ztratili vůbec nejvíc poslanců ze všech. V minulém volebním období jich měli dvaadvacet, dnes mají pouze čtyři.

Aby toho nebylo málo: Piráti se doposud nedokázali z volebního propadáku oklepat, jejich povolební vystupování má mnohdy znaky člověka, který není ochoten přijmout porážku a tedy realitu. Nejen my v INFO.CZ, ale i další novináři museli čelit něčemu, na co u Pirátů doposud nebyli zvyklí. Namísto pověstné otevřenosti mnozí z členů strany kličkovali, namísto přímočaré o nebojácné komunikace raději odmítali rozhovory a vyhýbali se médiím.

Naposledy se nám to přihodilo u Lukáše Wagenknechta, kterého jsme ještě před Vánoci oslovili s prosbou o rozhovor poté, co oznámil kandidaturu na předsedu. Odmítl nás. Prý už všechno, co chtěl říct, médiím řekl. To je v momentě, kdy se ucházíte o post šéfa jedné z vládních stran, jemně řečeno podivný přístup. Kromě něj a Bartoše se v sobotu bude o post předsedy či předsedkyně Pirátů ucházet také někdejší místopředsedkyně strany Jana Michailidu a ostravský radní David Witosz.

A třeba Michailidu jde do volby s tím, že je stávající vedení strany vyčerpané. „A zaslouží si teď soustředit na jiné věci, třeba odpočinek nebo na své nově nabyté funkce,“ uvedla v rozhovoru pro server Seznam zprávy. Pozornost na sebe upoutala také vyjádřením na pirátském fóru, kde jednomu z diskutujících odpověděla, že je vnitřním přesvědčením komunistka, jak upozornily Novinky.

GLOSA JANA PALIČKY: Kam plujete, Piráti? Kauza „komunistka“ je jen špičkou ledovce

Co z toho?

Klíčová otázka s přesahem k blízké i vzdálenější budoucnosti Pirátů zní, co si vlastně od svého vládního angažmá slibují. Bartoš hovoří o stabilizaci strany v nové vládní roli, o plnění programu, který voličům slíbili, o transformaci a konsolidaci strany v čase, kdy má pouze čtyři poslance a kdy ji čekají klíčové senátní a komunální volby (v nichž bude hájit svoji pozici v Praze). Bartoš zmiňuje také profesionalizaci politické i mediální strategie a její uvedení do praxe v každodenní činnosti na všech úrovních s ohledem na vládní angažmá. A nakonec hovoří také o stmelování strany bez toho, aby se vytratila její názorová diverzita.

„Naším hlavním cílem směrem k občanům,“ zdůrazňuje dále Bartoš, „je v maximální míře naplnit náš program - náš slib voličům, tedy uspět ve vládním angažmá a prosadit co nejvíce změn jak z našeho, tak z koaličního programu. Získat zpět důvěru lidí, kterou jsme měli v průběhu našeho působení ve sněmovně v minulém volebním období a kterou jsme si z řady důvodů neudrželi. Potvrďme znovu fakt, že Piráti jsou liberální, středovou úspěšnou stranou s kvalitním programem bránícím svobodu lidí, vzdělanost a soudržnost společnosti.“

A právě v tomto posledním bodě to budou mít Piráti uvnitř vládní koalice skutečně složité. Jejich předseda si to nepochybně musí uvědomovat. Je v tom možná i trochu protimluv. Vždyť ve vládě Petra Fialy budou hrát Piráti vyloženě okrajovou roli, nemluvě o sněmovně, kde budou v tomto volebním období dominovat konzervativci. Je tudíž otázka, jakou silou chce Bartoš za stávajícího rozložení sil prosazovat středový či liberální program. Třeba politický analytik Lukáš Jelínek má v tomto ohledu jasno – od vládního angažmá Pirátů si nic moc neslibuje, a to právě s ohledem na jejich mizivou sílu.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Jaká je podle expertů Bartošova pozice?
  • Vydrží strana ve vládě? Co by ji čekalo, kdyby z ní vypadla?
  • A proč se ukazuje, že Piráti nemají žádné procento hlasů jisté?
sinfin.digital