Hlasování o nedůvěře je pouhý klid před bouří. Ty hlavní výzvy vládu čekají až po něm

Už teď je jasné, že čtvrteční schůze poslanců k hlasování o nedůvěře vládě Petra Fialy bude jen takovým laděním orchestru. A to ani ne tak kvůli tomu, že Petr Mlejnek nakonec ustoupil tlaku a oznámil, že rezignuje na post šéfa civilní rozvědky. To hlavní přijde později, během podzimu a zimy – koalice musí vyřešit drahé energie a její strany musí obstát ve volbách. Ani jedno nebude zrovna jednoduché.

Už nějaký čas přitom zákulisím české politiky kolují zvěsti o nespokojenosti lidí z byznysu i politiky s tím, jak si na postu ministra průmyslu počíná Jozef Síkela. Naposledy o tom psal server Neovlivní.cz, předtím třeba Seznam zprávy, podle kterých někteří koaliční politici už nějaký čas tlačí na Petra Fialu, aby se Síkely zbavil: „Síkela ztrácí důvěru koaličních partnerů, že je vůbec schopen vyřešit astronomické ceny energií.“

Podobně to vidí také někteří opoziční politici. Třeba toto v rozhovoru pro INFO.CZ řekl hejtman Pardubického kraje a místopředseda ČSSD Martin Netolický: „Nejsem si úplně jistý, jestli vláda už svůj čas nepromarnila. Řeči o tom, že zastropování vláda neschválí, protože by domácnosti přestaly šetřit, se stávají postupně symbolem přinejmenším neobratné komunikace vlády. Pokud by tato slova ministr Síkela myslel vážně, pak jediným vysvětlením je, že nežije v realitě.“

Odpovědi na otázku, zda vláda dělá dost pro to, aby energie zůstaly dostupné nejen pro české domácnosti, ale také pro firmy a rozličné instituce, jako jsou třeba školy, nemocnice, sportovní kluby nebo divadla či domovy důchodců, se budou zcela jistě lišit v závislosti na tom, kdo na ni bude odpovídat. Pro stabilitu vlády bude nicméně podstatné, zda v této těžké zkoušce obstojí, a zda tedy ve veřejném prostoru převáží kladné či záporné hodnocení. Ovlivní to nejen její důvěryhodnost, ale také to, jak si jednotlivé koaliční strany povedou v podzimních komunálních a senátních volbách.

sinfin.digital