Není možné, aby trvale žijící občané dopláceli na podnikatele z Prahy, Brna nebo Olomouce, říká starostka Loučné nad Desnou

Petra Harazimová je starostkou Loučné nad Desnou, což je obec, která se táhne údolím Desné podél silnice ze Šumperka do Jeseníku. Zatímco dříve tady největším zaměstnavatelem bylo několik fabrik, dnes jsou hlavní obživou místních obyvatel služby navázané na turismus. Avšak ten je pro obec, ve které žije asi 1500 lidí, také zdrojem problémů a postupného úbytku těch, kteří zde jsou přihlášeni k trvalému pobytu.

Jak dlouho starostujete?

V podstatě necelé dva roky.

Volby byly ale už v roce 2018…

Ano, došlo u nás ke změně v průběhu volebního období. Bylo to celé dost složité.

Kolik tady máte zastupitelů?

Jedenáct.

A kolik stran?

V zastupitelstvu jsou tři strany.

Ten hlavní rozdíl oproti jiným obcím asi bude, že tady máme mraky turistů.

Takže mi z toho vychází, že jednání zastupitelstva nemusí být zase tak moc konsenzuální. Hádáte se?

Teď už je to klidnější. Je ale pravda, že to na začátku bylo dost divoké. Ale bohužel, já jsem předtím byla ředitelkou příspěvkové organizace naší obce a vcelku zblízka jsem viděla, jak můj předchůdce obec vedl. A vůbec se mi to nelíbilo. Nemohla jsem se jen tak dívat na to, jak naše obec upadá. Po dlouhé úvaze jsem dala dohromady kandidátku a šli jsme do voleb s tím, že naše obec si zaslouží změnu. Nyní už je v zastupitelstvu klidněji, nabrali jsme směr a ten držíme. Většina zastupitelů chce pro obec to dobré a umíme se dohodnout.

Takže je to v zastupitelstvu vaše první období…

Ano.

Jaká je vaše základní agenda?

Asi jako všude jinde: máme školu, školku, veřejné komunikace, kanalizaci, vodovod, veřejné osvětlení, chodníky, informační centrum atd. Ten hlavní rozdíl oproti jiným obcím asi bude, že tady máme mraky turistů. Je jich o hodně víc než jinde, a i než tady bývalo dříve. V rámci obce máme na našem katastru přibližně 820 nemovitostí, více než 500 z nich ale nemá trvalé obyvatele. 

Buď je lidé pronajímají turistům, nebo je používají jako chaty či chalupy. Anebo jsou přestavěné na penziony. To hlavní ale je, že jde o velký nepoměr. Více než 500 chalup (z osmi set), kde nikdo nebydlí. Pro nás jako pro obec je to dost negativní bilance.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Jak Harazimová hodnotí život v Loučné před rokem 1989 a po něm?
  • Jak to mají ve městě s dostupností služeb, bydlení a práce?
  • A jaký názor má na Andreje Babiše?
sinfin.digital