Kdo bude těžit z krize? Je tady Babiš, a pak strany, které tu minulou nezvládly, míní Císař

Politolog Ondřej Císař upozorňuje, že tím, kdo bude profitovat z případné ekonomické krize, může být opět premiér Babiš. „Někteří voliči to budou srovnávat s tím, jak zvládly minulou ekonomickou krizi pravicové vlády. Jednoduše si řeknou: je tady Babiš a pak strany, které už jednu krizi nezvládly,“ vysvětluje v rozhovoru pro INFO.CZ, ve kterém jsme s ním hovořili o reakci Česka na koronavirus, dopadech pandemie a strategii Andreje Babiše.

Na přelomu týdne skončil nouzový stav. Čím ses během těch 66 dní zabýval?

Jako všichni jsem se musel přizpůsobit nové situaci, což v mém případě znamenalo převést veškerou komunikaci a výuku do nové formy a pracovní povinnosti skloubit v rámci obývacího pokoje s těmi rodinnými. Rozdíl mezi domovem a prací se tak dokonale vymazal. Jak jsem někde řekl a docela se to ujalo, společnost se na chvíli zpomalila, ale naše obýváky se zrychlily.

Vedle toho jsem začal pracovat na přípravě nových projektů, které se týkají kolektivních a politických reakcí na krize, ať už na současnou koronavirovou, nebo ty potenciálně se blížící, jako je klimatická krize. Jeden návrh projektu byl již dokončen pod názvem, který parafrázuje slavnou skladbu Queen s Davidem Bowiem „Under Pressure“. Na druhém spolupracuji s Centrem pokročilých studií při univerzitě v chorvatské Rijece, který nese jednoduchý název „Klima se mění“.

Co nám ukázala koronavirová krize o kondici a stavu české politiky?

Na závěry je ještě brzo. Nemáme k dispozici plnou škálu efektů, ke kterým to pravděpodobně povede, mnoho z nich se projeví s určitým zpožděním. Typicky třeba ekonomická recese, která nás nejspíš čeká. A z minulých výzkumů víme, že zvýšená nezaměstnanost a ekonomická nejistota, která bývá jejím projevem, vedou lidi k chování, jež se povětšinou zaměřuje na řešení bezprostředních problémů souvisejících s otázkami materiálního zajištění.

Může se stát, že otázky, které byly ve veřejném prostoru tematizovány v posledních letech, jako je třeba střet zájmů premiéra Babiše, protesty Milionu chvilek pro demokracii nebo vláda práva, budou během krize upozaděny. Budou zde zkrátka bezprostředně naléhavější otázky, kterými se bude společnost i politici zabývat. To by byla jedna část odpovědi.

Ta druhá by se nejspíš týkala míry propojenosti a provázanosti našeho globalizovaného světa a jeho křehkosti. Ukázalo se, že tato vnější událost, jejíž závažnost jsme nechtěli dlouho přijmout, dokázala prakticky ze dne na den téměř zastavit chod společnosti. A to v míře, kterou si předtím málokdo uměl představit. Pohyb osob, turismus, obecně cestování či letecká doprava přestaly de facto existovat.

A jak podle tebe tváří v tvář této hrozbě obstála politická reprezentace?

Pokud bychom mluvili o české politické reprezentaci, tak si myslím, že v krátkodobém horizontu reagovala adekvátně, s těmi možnostmi, které měla a ty byly omezené. V první chvíli, kdy nikdo moc nevěděl, co čekat, tak se snažila poučit ze zkušenosti zemí, které čelily koronaviru před námi. Nyní buduje infrastrukturu, na mysli mám chytrou karanténu a další opatření, která mají nahradit plošné restrikce. A uvidíme, jak se dokážeme vypořádat s případnou druhou vlnou pandemie.

Babiš je na maximu, už může jen ztrácet, říká profesionální volební sázkař Sirový

sinfin.digital