Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) zažívá horké chvilky. Pod jeho resort spadá značná část agendy týkající se lidí v obtížné životní situaci zapříčiněné zdražováním. Do toho jsou tu dopady uprchlické krize a navrch hrozící stávka zaměstnanců Úřadu práce, kteří se cítí přetížení a chtějí víc peněz. Jurečka v rozhovoru pro INFO.CZ říká, že odborům předložil čtyři kroky k postupnému řešení situace a neslyšel od nich odmítavou reakci a dodává: „To všechno ale nejde vyřešit obratem, navíc jsou to věci, které tady byly dlouhé roky zanedbávány. A proč odbory nevyhlašovaly stávkovou pohotovost loni nebo předloni? To je pro mě překvapivé.“
Čekal jste, že po pár měsících ve funkci budete muset řešit stávkovou pohotovost? Konkrétně stávkovou pohotovost zaměstnanců Úřadu práce…
Vzhledem k tomu, kolik toho od nástupu do úřadu musím řešit, tak nemám čas přemýšlet nad tím, zda mne něco překvapuje, nebo nepřekvapuje.
Jak to chcete řešit?
Ve středu mám schůzku se zástupci odborů Úřadu práce i České správy sociálního zabezpečení. A budu s nimi o celé věci mluvit.
A jste připraven přistoupit ne některý z jejich požadavků, anebo budete trvat na své dosavadní pozici?
Na začátku roku jsem měl jednání s předsedou odborů na Úřadu práce. Tehdy jsme mluvili o tom, jaké kroky jsem připraven v průběhu letošního roku dělat – a ty nebyly z jeho strany rozporovány. A rozcházeli jsme se s tím, že postupně zavedeme tyto čtyři body:
1) budu hledat prostředky na mimořádné odměny za letošní rok;
2) aktualizace státního rozpočtu v pololetí a s tím spojená možnost otevřít debatu o úpravě platů ve veřejné sféře;
3) zahájení procesu digitalizace – což jsme už začali dělat a budeme v tom s velkou intenzitou pokračovat;
4) a nakonec, že v průběhu letošního roku připravíme návrhy, které by platily od 1. ledna roku 2023 a týkaly by se změny v odměňování pracovníků úřadů práce. Ale i dalších pracovníků, a to s tím, že chceme narovnat poměry v tarifových a stupňových tabulkách.
Tyto čtyři kroky jsem tam prezentoval a slíbil jsem, že je budu postupně dělat, proto úplně nerozumím tomu, proč teď zástupci odborů přišli s vyhlášením stávkové pohotovosti.
Jinými slovy mi říkáte, že jste se na něčem domluvili…
Já jsem řekl, že tyto kroky budu dělat, a pan předseda odborů neřekl, že je to málo. Neřekl, že vyhlásí stávkovou pohotovost. Nic takového tam nezaznělo. Já si uvědomuji, jak je ta práce – a nejen na úřadech práce – obtížná. Zrovna tak je extrémně složitá situace pracovníků v sociálních službách, v OSPODu, nepedagogických pracovníků, lidí v kultuře. Ti všichni jsou také v obtížné situaci.
Zároveň je ale pravda, že zaměstnanci Úřadu práce mají v poslední době o dost víc agendy…
Ano, ale to platí třeba také o zaměstnancích ministerstva vnitra, lidech, kteří pracují na odboru migrační politiky. Agenda přibyla také zaměstnancům hasičských sborů anebo lidem, kteří pracují na krajských úřadech. Přibyla všem, kteří řeší válku na Ukrajině a následnou uprchlickou krizi. Ti všichni jsou v posledních měsících extrémně vytížení.