Je otázka, zda má Babiš ještě kde brát. Naplno se ukázala polarizace společnosti, varuje Eibl

Politolog Otto Eibl bezprostředně po prvním kole prezidentských voleb v rozhovoru pro INFO.CZ upozorňuje na několik zásadních momentů. Mimo jiné si všímá toho, že i tyto volby odrážejí hluboké rozdělení společnosti, současně si ale myslí, že Babiš už nemá kde moc brát hlasy. „Pokud se nestane něco vysloveně nečekaného, Pavel by měl nad Babišem zvítězit,“ dodává.

Už jsme o tom psali v našem komentáři, i Eibla nicméně překvapila velká koncentrace hlasů mezi Petra Pavla a Andreje Babiše. V součtu brali sedmdesát procent hlasů. „Na poslední chvíli se opravdu rozhodlo hodně voličů a největší přesuny byly mezi Nerudovou a Pavlem. Po bitvě je každý generál, ale myslím si, že závěr kampaně Nerudová jednoduše nezvládla – od okamžiku, kdy se musela bránit a vyjadřovat ke kauzám, to s ní šlo z kopce.“

Eibl má za to, že Nerudová od sebe odehnala množství voličů ve chvíli, kdy zahájila útok proti Pavlovi za použití jeho překrouceného výroku. Na mysli má nešťastnou reakci Nerudové na údajný výrok Pavla, že by si ji vzal na Hrad jako účetní. Pavel to ale takto nikdy neřekl. „Debaty pak trend potvrdily. Ne, že by byla Nerudová tak špatná, ale byla horší a nervóznější než Pavel – místy to vypadalo i tak, že je svým způsobem přetrénovaná, viz třeba její opakování vzletných metaforických frází.“

Další věc, kterou Eibl vypichuje, je vysoká účast. K prvnímu kolu nakonec dorazilo víc jak 68 procent voličů – před pěti lety jich přitom dorazilo jen necelých 62 procent. Eibl má jednoduché vysvětlení. „Kampaně mobilizovaly. Když ne kampaně, tak příběhy, které za kandidáty stály.“ Na jedné straně zmiňuje Babišův příběh o asociální Fialově vládě a nebezpečí, které hrozí, když se „provládní“ kandidát stane prezidentem.

sinfin.digital