Generální ředitel ČT Petr Dvořák v úterý oznámil, jakým způsobem plánuje veřejnoprávní televize v příštích dvou letech šetřit. De facto tak přiznal, že nepočítá s navýšením koncesionářských poplatků, což je slib, ke kterému se zavázala vláda Petra Fialy. ČT bude v příštích letech propouštět zaměstnance, škrty se dotknou výroby, dokumentů, tvorby pro děti nebo sportovního kanálu a řady kulturních akcí.
Česká televize dnes představila strategii udržitelnosti veřejné služby na roky 2023 a 2024. Sérií opatření, která se dotknou chodu televize, jejího programu, původní tvorby či investic, reaguje ČT na dlouhodobý trend poklesu reálné hodnoty televizního poplatku. „Ten je aktuálně významně zrychlován vývojem inflace a dalšími ekonomickými jevy. V následujících dvou letech Česká televize plánuje škrty ve výši téměř jedné miliardy korun,“ uvedla veřejnoprávní televize v tiskovém prohlášení.
Dvořák na tiskové konferenci zdůraznil, že se České televizi v posledních deseti letech dařilo navzdory klesající reálné hodnotě televizního poplatku významně rozšiřovat služby poskytované divákům. „A to zejména díky tlaku na vnitřní úspory a efektivitu ve všech oblastech. Celých deset let jsme rovněž upozorňovali na to, že takovýto trend není dlouhodobě udržitelný a že přijde okamžik, kdy bez navýšení financování nebude nadále možné stávající rozsah veřejné služby zachovat.“
Aktuální vývoj inflace a další ekonomické jevy podle něj tento okamžik přiblížily. A proto je Česká televize nucena zavádět změny ve svém provozu, programu a vysílání daleko rychleji. „I nedávno provedená nezávislá analýza nákladů ČT pak ukázala, že vnitřní úspory již nemohou kompenzovat nárůst cen, ke kterému dochází postupně od roku 2008, kdy byla výše poplatku naposledy upravena.“