Je třeba vyřešit peníze pro ČT. Nejistota kolem jejího financování může některým politikům vyhovovat, říká zakladatel NFNŽ Jiří Kučera

Zakladatel a místopředseda správní rady Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky (NFNŽ) Jiří Kučera, který je současně expertem na mediální právo, v rozhovoru pro INFO.CZ popisuje peripetie týkající se novely zákona o České televizi. Podle něj vláda Petra Fialy ještě pořád chce finanční stabilitu a nezávislost ČT v tomto volebním období prosadit. Zároveň ale nevylučuje, že některým politikům může permanentní nejistota, která panuje kolem financování ČT, tak trochu vyhovovat. „Mají tak širší manévrovací pole,“ říká.

Ještě na přelomu roku zástupci koalice avizovali, že vláda přijde s komplexní a zásadní novelou zákona o České televizi. Nakonec na plán aspoň prozatím rezignovali s tím, že nejdříve schválí změnu pravidel pro volbu členů Rady ČT. A to mimo jiné tak, že je nebude volit pouze sněmovna, ale také Senát. Jak tyto posuny hodnotíte?

Myslím si, a je to skutečně pouze moje domněnka, kterou nemám potvrzenou, že oni nyní zvolili cestu minimálního konsensu. To znamená, že se z rozsahu všech problémů, které je potřeba v souvislosti s Českou televizí řešit, nyní shodnou na tom, co jde do sněmovny – tedy na změně způsobu volby členů Rady ČT.

Respektive na jejím rozložení mezi sněmovnu a Senát, dále na desetiletém mandatorním působení organizací, které mají právo nominovat kandidáty do Rady ČT, na zrušení možnosti odvolat Radu jako celek poté, co nebudou schváleny dvě výroční zprávy ČT, a na navýšení počtu radních z patnácti na osmnáct. Chápu to tak, že je to minimum, na kterém je nyní koalice schopna se shodnout.

A podle mých informací mají také v plánu založit pracovní skupinu, která bude v tomto volebním období pracovat na avizované velké novele, o které jste mluvil na začátku. A já doufám, že se tak dostane i na další instituty, které jsme navrhovali a které by měly řešit finanční nezávislost České televize a její celkové fungování v čase rozmachu internetu a sociálních sítí.

A nezdá se vám, že koalice postupuje účelově? Na mysli mám především ambici navýšit počet radních, protože to ze všeho nejvíc působí tak, že si chce vláda tímto způsobem zajistit většinu sobě loajálních členů Rady, která příští rok bude volit nového generálního ředitele ČT…

Na to nedokážu odpovědět. Může to tak být, ale taky nemusí. Je to spekulativní otázka, protože je potřeba říct, že už teď tam máte nějakou sestavu radních. A pokud legislativní odbor vlády řekl, že je odvolání všech radních protiústavní, tak se rozhodli navolit tam nové radní. A to proto, aby zažitý konsensus o tom, jak ta Rada nyní funguje, se zkrátka změnil.

Zda jde o lidi, kteří mají nějaký zvláštní úkol, pokud jde o odvolání nebo volbu nového generálního ředitele, tak to já opravdu nevím. Musí se to vyčíst z profilů těch osobností, které tam nyní byly zvoleny. Osobně si spíš myslím, že je to snaha, jak naředit tu koncentraci, která se v Radě ČT utvořila v minulém volebním období. Stačí se podívat, kdo tam sedí, kdo tam měl donedávna většinu, o čem a jak tato většina hlasovala.

sinfin.digital