Jak se žije lidem v malých obcích? Jak to tam je s dostupností služeb, bydlení a práce? A co politika? Udělají si na ni místní alespoň někdy čas? Zajímá je vůbec, anebo si život organizují, aniž by se nějak spoléhali na stát? Odpovědi hledám přímo v regionech a přináším v novém seriálu INFO.CZ, který zahajujeme následujícím textem z jižní Moravy.
„Horaři, jsem rád, že jste přijeli do malé vísky na jižní Moravě, do 180 metrů nad mořem. My vás tady naučíme zasněžovat, naučíme vás provozovat lyžařskou školu, ale taky pít víno!“ Tak by v kostce mohl znít popis Němčiček – jihomoravské obce situované na východ od vodní nádrže Nové Mlýny. Právě tak mi je představil sportovní nadšenec a správce areálu, jehož součástí je nejníže položená sjezdovka s vlekem ve střední Evropě, velkorysé koupaliště a skvěle upravený fotbalový pažit i se zázemím, čímž nemyslím jenom kabiny, sprchy a restauraci, ale také ubytování, které využívají okolní mládežnické fotbalové týmy, když do Němčiček jezdí na soustředění.
Česká jízda
Politický reportér INFO.CZ Vratislav Dostál a jeho letní roadtrip po českých vesnicích a malých městech. Jak se lidem mimo centrum skutečně žije? Co jim chybí a co je těší? A zajímá je vůbec velká politika?
Ten pán se jmenuje Jaroslav Stávek, je to místní rodák, pamětník a držitel Ceny Jihomoravského kraje za rok 2011. Tehdejší hejtman Michal Hašek mu ji udělil za příkladnou práci s mládeží. Němčičky leží asi deset kilometrů od exitu dálnice D2 v Hustopečích, v kopcovitém terénu jihovýchodního výběžku Ždánického lesa. Do vísky, kde žije asi 700 lidí, se dá dostat i autobusem nebo vlakem, v takovém případě vás ale čeká cesta pěšky ze sousedních Bořetic. Odměnou jsou malebné výhledy na kopce zalité slunkem a všudypřítomné a většinou úhledně zarovnané vinice. Navíc je to elegantní způsob, jak se dostat ke zmíněnému areálu, aniž by se člověk obával, že zabloudí.