Důchodový systém se řítí do propasti. Všichni to vědí, ale politici s tím nic nedělají... a už ani neudělají. To jsou hlavní závěry analýzy společnosti Cyrrus, podle které, příhodně řečeno, „tahle země není pro mladý“. Demografie je neúprosná a zatímco nyní na jednoho důchodce připadají více než tři ekonomicky aktivní lidé, v dalších dekádách tento poměr klesne pod 1:2. Spolu s tím se výrazně zvýší rozdíl mezi důchody a průměrnou mzdou. „Bude to podobné, jako kdyby současní senioři měli průměrný důchod 12 tisíc korun,“ uvedl při představení analýzy Vít Hradil, hlavní ekonom společnosti Cyrrus. Nejhůř podle něj dopadne ročník 1985.
Český „průtokový“ důchodový systém je jako slon v místnosti: „Všichni vědí, že je to obří problém, vědí, že by se s ním mělo něco udělat, ale řešit to nikdo nechce,“ říká Vít Hradil. Ostatně, dodává, na řešení je už pozdě.
Nůžky mezi počtem lidí v produktivním věku a množstvím lidí pobírajících důchod se v dalších dekádách budou stále více přibližovat, což bude jen stupňovat tlak na celý systém.
Jen loni schodek důchodového systému přesáhnul 20 miliard a vláda si tak na výplatu důchodů musela půjčovat na trzích. V dalších letech bude situace ještě horší. „Ke skutečně dramatickému zhoršování důchodové bilance bude docházet teprve ve 30. a 40. letech, deficit by měl kulminovat v průběhu let padesátých,“ uvádí analýza Cyrrusu.
Politici na neúprosnou demografii mohou reagovat v zásadě třemi způsoby. Skrze zvyšování věku odchodu do důchodu, o němž se nanovo rozhořela politická debata, zvýšením sociálního pojištění anebo úpravou náhradového poměru, tedy poměru mezi průměrným důchodem a průměrnou hrubou mzdou.
Všechna tato opatření nicméně znamenají jen korekci, hlavní trend je daný. Podle Cyrrusu tak lze počítat s tím, že náhradový poměr se bude v následujících dekádách postupně snižovat, a to ze současných 48 procent až na dno na úrovni 27 procent, říká Hradil. „Dvacátníci se dnes sice lepí k silnici, protože se bojí o klima, ale nikdo nevidí mladé lidi lepit se k Úřadu vlády proto, že by chtěli důchodovou reformu. Přitom ten problém je rovněž velmi vážný,“ doplňuje Hradil.